15 kwiecień 2024

Przed nami koncertowy tydzień

fot. nadesłane
KINO W TEATRZE STARYM "POPRZEDNIE ŻYCIE" 15.04 / PONIEDZIAŁEK / 18:00
REKLAMA
In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadzi oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. „Co by było, gdyby?” – to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. „Poprzednie życie” przywołuje ducha trylogii Richarda Linklatera i najlepszych nowojorskich opowieści filmowych. Historii rozpiętej między Nowym Jorkiem i Seulem, nowoczesną technologią i upragnionym dotykiem, wspomnieniami i teraźniejszością, towarzyszą echa buddyjskiej refleksji nad przeznaczeniem i duchowym wymiarem relacji. To nawiązanie jest nieprzypadkowe: reżyserka „Poprzedniego życia” pochodzi z Korei Południowej. Swój magiczny debiut, okrzyknięty przez amerykańską krytykę „najlepszym filmem roku”, Celine Song osnuła wokół własnych wspomnień. (materiały dystrybutora)

BITWA O KULTURĘ. BRZYDKIE SŁOWO NA “F” / MACIEJ MAKSELON / PJM
16.04 / WTOREK / 18:00 


Czy prezeska jest gorsza od prezesa? Jest, jeśli jest kiepską prezeską. Dlaczego więc nawet tym najlepszym prezeskom zdarza się unikać żeńskiej formy nazwy stanowiska? Czy feminatywy to nowomowa? Lewacka ideologia? Kiedy język jest inkluzywny? Skąd się biorą normy językowe? Czy gramatyka ma propozycje dla wszystkich?

WYDARZENIA Z CYKLU "BITWA O KULTURĘ / LITERATURĘ" TŁUMACZONE SĄ NA POLSKI JĘZYK MIGOWY.

SŁAWEK WIERZCHOLSKI I NOCNA ZMIANA BLUESA "KONCERT W ROZMARINO"
17.04 / ŚRODA / 19:00


Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 40 lat nieprzerwanej działalności (jedyny taki zespół bluesowy w Polsce!) osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów! Dwadzieścia osiem wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujące gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B. Kinga czy Blues Brothers. Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, w USA, a nawet w Zimbabwe! Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie czterech dekad działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl, będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa wypracowała w trakcie tysięcy koncertów w klubach i na festiwalach w kraju i całej praktycznie Europie. Najnowsza płyta zespołu zatytułowana "Amazonia" zdobyła miano Płyty Roku w plebiscytach; Radio Gra FM – „Toruńskie Gwiazdy 2021” oraz tytuł Płyty Roku w kwartalniku „Twój Blues” w roku 2021. Na koncert zespołu złożą się najbardziej znane utwory oraz te z najnowszej płyty. Nie zabraknie takich numerów jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy śpiewany razem z publicznością „Chory na bluesa", będący kulminacją każdego występu. Koncerty Nocnej Zmiany Bluesa to wspaniałe przeżycie, duża dawka energii, radości, ale też refleksji, to połączenie tych wieloletnich doświadczeń z młodzieńczą energią, którą muzykom i słuchaczom daje blues!

19.04. / PIĄTEK / 19:00

Hanna Banaszak debiutowała pod koniec lat 70. Już na samym początku jej artystycznej drogi zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy, m. in. Jerzy Wasowski, Wojciech Młynarski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, a także Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz i Zbigniew Preisner. Artystka mierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Chopina, Mangione, Corea, Metheny’ego, Davisa, Gershwina i Ellingtona, a także romansowała z kinem: użyczała głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy” (1981) i śpiewała arię Vivaldiego w filmie Witolda Leszczyńskiego „Siekierezada” (1985). Znana jest także ze wspaniałych aranżacji utworów poetyckich - uwspółcześniła wiele m. in. wiersze Jana Kochanowskiego, chętnie sięgała do utworów Brodskiego, Szymborskiej czy Różewicza. Mało kto wie jednak, że wydała własny tomik wierszy, który jest - między innymi - zachwytem nad zabawnymi nazwami polskich miasteczek. Poza Polską, artystka prezentowała się w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kanadzie i na Malcie. W swoim dorobku posiada liczne nagrody i wyróżnienia, w tym medal „Gloria Artis” przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest posiadaczką statuetek: „Victora”, „Kreatora”, „Bursztynowego Słowika”, „Prometeusza”, „Złotej Tarki”, a także laureatką kilku nagród festiwalowych. W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. „Honorowy Złoty Mikrofon”. W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. W tym samym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lublin
14.7°C
wschód słońca: 05:04
zachód słońca: 19:49
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2024-05-08 19:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 19:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 15:30
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 16:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany