reklama
kategoria: Turystyka
4 październik 2023

W 2023 r. liczba turystów zagranicznych w Polsce wzrosła o ok. 30 proc.

zdjęcie: W 2023 r. liczba turystów zagranicznych w Polsce wzrosła o ok. 30 proc. / fot. PAP
fot. PAP
W 2023 r. liczba turystów zagranicznych wzrosła o ok. 30 proc. w całej Polsce; Lublin jest jednym z miast, które zanotowały największe wzrosty według naszych wstępnych danych - poinformował w środę w Lublinie wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.
REKLAMA

Uczestniczący w III Lubelskim Forum Turystyki wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że zwłaszcza w tym roku w całej Polsce turystyka krajowa i zagraniczna zanotowały bardzo duże wzrosty.

"Wzrost liczby turystów zagranicznych w Polsce wynosi ok. 30 procent. Wzrost turystów krajowych o średnio kilkanaście procent jest oczywiście duży. Lubelskie na tym tle prezentuje się wyjątkowo bardzo dobrze. Obok Krakowa, jest jednym z dwóch miast, które zanotowały największe wzrosty liczby turystów według naszych wstępnych danych. To pokazuje, że ten region ma naprawdę duży potencjał rozwoju turystyki, powrotu do poziomu przedpandemicznego, ale także budowania nowych atrakcji turystycznych, zwłaszcza opartych na turystyce aktywnej, która stała się tak popularna obecnie" – ocenił Gut-Mostowy.

Wiceminister został zapytany też o wpływ bliskiego sąsiedztwa Ukrainy na turystykę na Lubelszczyźnie. "Tylko pasy naprawdę bardzo przygraniczne w tej chwili są obarczone ryzykiem negatywnych zjawisk. Natomiast zdecydowana większość regionu lubelskiego jest miejscem wypoczynku ze strony turystów np. z aglomeracji warszawskiej, Małopolski, Podkarpacia" – mówił Gut-Mostowy dodając, że bardzo dobre wyniki Lublina wskazują na to, że "to odium pewnego ryzyka związanego z wojną na Ukrainie jest już chyba za nami".

Motywem III Lubelskiego Forum Turystyki jest turystyka kulinarna. Wydarzenie potrwa do czwartku.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lublin
10.1°C
wschód słońca: 05:21
zachód słońca: 19:35
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2025-04-22 17:30
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-22 20:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-23 20:30
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-24 19:30
miejsce
Pub JUST CRAFTED, Lublin, ul. Cicha 2
wstęp biletowany