4 styczeń 2023

"Pamięci Szepty niezwykłe - Stare Miasto w Lublinie okiem genealoga, krajoznawcy i przewodnika" - spacer Ambasadora Łotwy z Przewodnikiem In

fot. UM Lublin / Ambasadora Łotwy Pan Juris Poikāns wraz z Przewodnikiem Inspiracji Panem Adamem Podkową przy muralu miasta Lublin
W dniu 09 listopada 2022 r. z wizytą dyplomatyczną przybył do Lublina Ambasador Łotwy - Pan Juris Poikāns wraz z radcą Ambasady - Panią Ingą Ozoliną.
REKLAMA

W dniu 09 listopada 2022 r. Ambasador Łotwy - Pan Juris Poikāns wraz z radcą Ambasady - Panią Ingą Ozoliną po wizycie w lubelskim Ratuszu, w ramach interdyscyplinarnego, autorskiego spaceru tematycznego, pt: "Pamięci Szepty niezwykłe - Stare Miasto w Lublinie okiem genealoga, krajoznawcy i przewodnika", Pana Ambasadora wraz z radcą Ambasady oprowadzał genealog, członek Zarządu Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego i przewodnik miejski - z tytułem - "Przewodnika Inspiracji" - Pan mgr Adam Podkowa. Poniżej znajdą Państwo relację z tego inspirującego spotkania.

Podczas spaceru - z obu stron - nie zabrakło barwnego wachlarza analogii i nawiązania do Wspólnej nie raz historii, przeszłości i tradycji oraz - "wielobarwnej palety" - szeregu innych zagadnień, takich jak, np: lokacja Miasta, dzieje Piastów i Jagiellonów (w tym - niemiecki, rycerski zakon inflanckich kawalerów mieczowych), samorząd terytorialny, holocaust i II WŚ (w tym miasta: Ryga i Lipawa) - czy też zapodmiotowane we wspólnej historii - trudne zagadnienia - aktualnych problemów współczesności.

Inspirujący, wspólny, interdyscyplinarny spacer - wzbudził wiele skojarzeń, przemyśleń i emocji, przywołując i zarazem potwierdzając - wciąż unikalne piękno - Starego Miasta w Lublinie, które w sposób wymowny zachwyciło i urzekło zwiedzającego Ambasadora Łotwy - o czym podczas zwiedzania - świadczą nie tylko - pamiątkowe wpisy i na koniec - podarowana przez Ambasadora przewodnikowi książka ale też - nie tylko werbalne ale i pozostawione pamiątkowe, osobiste pisemne podziękowanie dla Przewodnika Inspiracji - Pana - mgra Adama Podkowy.

Na marginesie, warto też zaznaczyć, że w ramach miejskiego programu - "Przewodnik Inspiracji" oraz "Sezonu Lublin 2022 r.," - Lublin wraz ze Starym Miastem w Lublinie - odwiedziło bardzo wielu turystów, m.in. Litewski dziennikarz i historyk - pasjonat wojskowych fortyfikacji i militariów - Pan red. Gerimantas Statinis, który - jako pierwszy z zagranicznych turystów - opisał miejski, unikalny - "Paramilitarny Szlak Lubelskich Bunkrów", podobnie - członkowie Stowarzyszenia rekonstrukcji historycznych - "Perun", co najmniej dwukrotnie - siostrzenica Patrona - Drugiej Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej - cc mjra - Hieronima Dekutowskiego, ps. "Zapora" - wiceprezes Zarządu Fundacji im. Hieronima Dekutowskiego-Zapory i Prezes Zarządu Uniwersytetu III Wieku w Tarnobrzegu - Pani Krystyna Frąszczak, czy też w/w - Ambasador Łotwy - Pan Juris Poikāns wraz z radcą Ambasady - Panią Ingą Ozoliną.


XX wiek dla Łotwy i Polski był pełen nadziei, marzeń, zwycięstw a także tragicznych wydarzeń i cierpień w cieniu totalitarnych ideologii. Patrząc wstecz na wydarzenia z tamtych czasów, dziś możemy powiedzieć, że cele wyznaczone wówczas zostały zrealizowane. Łotwę i Polskę łączy bliska przyjaźń oparta na zaufaniu i współpracy. Łączy nas także Wspólna pamięć historyczna i przekonanie, jako przyszłość pragniemy budować".

Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą spacerów realizowanych przez członka Zarządu Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego i przewodnika miejskiego - z tytułem - "Przewodnika Inspiracji" - Pana mgr Adama Podkowy.

 
Źródło: UM Lublin
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lublin
-6°C
wschód słońca: 06:59
zachód słońca: 16:28
Koronawirus
lubelskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2023-02-08 20:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Filharmonia Lubelska, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 20:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 20:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany