Tonę ryb wpuszczono do dziewięciu jezior
„Ryby zostały wpuszczone do dziewięciu jezior na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. 510 kg lina wpuściliśmy w sumie do siedmiu jezior, a 500 kg karasia pospolitego - do czterech” – poinformował rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Tomasz Makowski.
Specjaliści z RZGW regularnie w sezonie wiosennym i jesiennym prowadzą akcje zarybiania jezior i rzek. W tym roku przeprowadzano ponad 150 takich akcji – do wód w Lubelskiem trafiło 16 gatunków ryb m.in. pstrąg potokowy, miętus, szczupak, sandacz, węgorz, sielawa, kleń, karp, świnka.
Poszczególne gatunki ryb wprowadzane są w określone miejsca, które spełniają ich wymagania siedliskowe, np. pstrąg potokowy i lipień - do górnych odcinków rzek Wieprza i Bystrzycy wraz z dopływami, miętus - do środkowego biegu rzek Huczwa i Por, świnka i certa – do rzeki Bug i Liwiec, węgorz - do czterech jeziorach i dwóch zbiorników retencyjnych.
„Nasi eksperci, którzy regularnie monitorują miejsca introdukcji, obserwują z roku na rok wzrost populacji poszczególnych gatunków ryb, co potwierdza słuszność naszych działań oraz świadczy o coraz lepszej jakości naszych wód” - zapewnia dyrektor RZGW w Lublinie Marcin Troć.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie posiada 46 obwodów rybackich z czego 41 jest oddanych w użytkowanie, a na większości z nich gospodarkę rybacko-wędkarską prowadzą okręgowe organizacje Polskiego Związku Wędkarskiego.
Wszystkie obwody rybackie leżą w zlewniach rzek Bugu i Wieprza wraz z ich dopływami - m.in. Liwiec, Huczwa, Sołokija, Tyśmienica, Ciemięga, Włodawka i Bystrzyca. „Zlewnie tych rzek charakteryzują się stosunkowo wysokim stopniem naturalności, różnorodnością siedliskową i morfologiczną, meandrującymi korytami i naturalnie zarastającymi pobrzeżami, obecnością starorzeczy i na wielu odcinkach dość dobrą jakością wody” – podkreśla Marcin Kolejko z RZGW Lublin.
Na obszarze podległym RZGW Lublin do obwodów rybackich włączone jest także 20 jezior oraz cztery zbiorniki retencyjne.
Rodzimym, autochtonicznym gatunkom ryb zagrażają m.in. obce gatunki - sumik karłowaty, karaś srebrzysty, czebaczek amurski, trawianka - pochodzące np. Ameryki Północnej czy Syberii. Żerują one na ikrze i narybku rodzimych gatunków ryb, co powoduje zmniejszanie się ich liczebności.
Zagrożeniem dla ryb są też wpływające do wód związki azotu i fosforu, środki ochrony roślin i inne zanieczyszczenia wód będące skutkiem działalności człowieka.(PAP)
ren/ drag/
