29 czerwiec 2020

Archidiecezja lubelska ma nowego biskupa- Adama Baba

fot. PAP
Słowo Boga jest nam potrzebne jak chleb i potrzebujemy ludzi, którzy je będą głosić - mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik w poniedziałek podczas uroczystości święceń biskupich ks. Adama Baba, nowego biskupa pomocniczego w Lublinie.
REKLAMA

Ks. Adam Bab został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej 22 maja. W poniedziałek podczas uroczystej liturgii w archikatedrze lubelskiej ks. Bab został wyświęcony na biskupa. Głównym konsekratorem był metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło.

„Słowo Boga jest nam potrzebne, tak jak chleb powszedni i potrzebujemy ludzi, którzy je będą głosić, a nie jest to zadanie proste” – powiedział abp Budzik w homilii podczas uroczystości.

Metropolita powiedział, że kapłan i biskup czują się dzisiaj niekiedy jak prorok Jeremiasz, który buntował się przeciwko wyznaczonej mu roli proroka i „najchętniej pozbyłby się służby Słowa, która go uczyniła człowiekiem samotnym i w oczach ludzi szalonym”. „Musimy jednak dźwigać ciężar Słowa, nie możemy zapominać o przestrodze św. Pawła: +biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii+. Trzeba nam pamiętać, że Ewangelia głoszona w Kościele jest nie tylko orędziem, ale zbawczym działaniem, jakiego doznają ci, którzy go słuchają” – mówił abp Budzik.

„Czasy, w których żyjemy potrzebują wyraźnego i zdecydowanego świadectwa, opowiedzenia się po stronie dobra i życia, po stronie wiary i miłości” – dodał metropolita.

Listy gratulacyjne do nowego biskupa wystosowali m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz prezydent Andrzeja Duda.

Bp Bab powiedział dziennikarzom, że staje przed służbą, która budzi sporo lęku i niepokoju, ale otaczająca go ludzka życzliwość i modlitwa do Boga są dla niego umocnieniem. „Trzeba pośród różnych trudnych rzeczy, które są w Kościele i w świecie, ciągle dawać takie przekonanie, że warto Bogu mimo wszystko zaufać, powierzyć mu siebie, swoje życie, dać się zbawić” - mówił pytany o to, co jest dzisiaj wyzwaniem dla Kościoła.

Abp Budzik powiedział dziennikarzom, że bp Bab, tak jak każdy biskup, będzie miał obowiązek głoszenia Słowa Bożego, sprawowania Eucharystii, udzielania sakramentów. „Specyficzną jego rolą będzie praca z młodzieżą, bo ma tutaj bardzo dobre doświadczenie” – powiedział metropolita lubelski.

Bp Adam Bab ma 45 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w Lublinie 22 maja 1999 r. Pracował m.in. jako wikariusz w cywilno-wojskowej parafii Niepokalanego Poczęcia w Lublinie oraz jako rektor kościoła Ducha Świętego w Kraśniku. W latach 2010-2014 był proboszczem w Końskowoli, a od 2014 r. proboszczem parafii św. Józefa w Lublinie. W 2005 r. uzyskał doktorat z katechetyki.

Od początku swojej posługi kapłańskiej związany był z duszpasterstwem młodzieży, m.in. pełnił posługę w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie, a od 2002 r. jest diecezjalnym koordynatorem pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży. Pełni też funkcje wikariusza biskupiego ds. młodzieży oraz konsultora Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski.

W ramach diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży stworzył m.in. środowisko wzajemnej współpracy ruchów i stowarzyszeń religijnych. W ubiegłym roku zorganizował Archidiecezjalny Synod Młodych, podczas którego delegacje parafii mogły podzielić się swoimi uwagami, troskami i pomysłami na temat religijności młodzieży.

W herbie nowego biskupa obok owcy i laski pasterskiej symbolizujących Jezusa Dobrego Pasterza, znajduje się roślina, symbolizująca rozwój i wzrastanie, co jest nawiązaniem do bliskiego bp. Babowi duszpasterstwa młodych. Obecne w herbie biskupa barwy - zieleń, biel i czerwień - są nawiązaniem do barw Lublina i logo archidiecezji lubelskiej. Zawołanie nowego biskupa - „Moim pokarmem jest Twoja wola” pochodzi z Ewangelii wg św. Jana. Zdanie to biskup Bab umieścił 21 lat temu na swoich obrazkach prymicyjnych (obrazki rozdawane wiernym podczas pierwszej mszy świętej odprawianej przez nowo wyświęconego kapłana).(PAP)

Autor: Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć

ren/ kop/ wj/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
lubelskie
10839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2021-01-09 18:00
miejsce
Centrum Kongresowe UP, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-10 15:30
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-10 16:00
miejsce
Centrum Kongresowe UP, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-10 18:30
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany