reklama
kategoria: Praca
26 listopad 2024

UMCS będzie kształcił kadry dla energetyki jądrowej

zdjęcie: UMCS będzie kształcił kadry dla energetyki jądrowej / v29199296
v29199296
Kształcenie kadr dla polskiej energetyki jądrowej, to jedna z form współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS), którą przewiduje zawarta przez te podmioty umowa. Współpraca ma też dotyczyć rozwijania technologii sektora jądrowego.
REKLAMA

O podpisanej umowie poinformował we wtorek UMCS w komunikacie prasowym.

"Budując pierwszą elektrownię jądrową w Polsce rozwijamy jednocześnie zupełnie nowy sektor gospodarki – będzie on źródłem pracy dla wielu osób, w tym dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej i dla specjalistów branż pokrewnych" - podkreślił prezes PEJ Leszek Juchniewicz.

Zaznaczył, że UMCS jest kolejną uczelnia, z którą Polskie Elektrownie Jądrowe współpracują, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie kadr do pracy w przemyśle jądrowym. Podobne umowy spółka zawarła wcześniej z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim (tworzącymi tzw. Związek Uczelni Fahrenheita), a także z Politechniką Warszawską, Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Warszawskim oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Porozumienie z PEJ przewiduje możliwość przygotowania przez lubelską uczelnię "szerokiej oferty na kierunkach o szczególnym znaczeniu dla realizacji krajowego Programu polskiej energetyki jądrowej". "Kooperacja z PEJ to nie tylko nowe możliwości rozwoju dla naszej uczelni – studentów, doktorantów i pracowników, ale również interesujące perspektywy działania dla nowoczesnego, stawiającego na badania naukowe i innowacje Lublina" – zaznaczył rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski.

UMCS w roku 2010 uruchomił już kształcenie w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. W ubiegłym roku dzięki m.in. prowadzonym badaniom właściwości materiałów z wykorzystaniem izotopów promieniotwórczych oraz monitoringowi promieniowania jonizującego w środowisku otwarto na UMCS nowy kierunek studiów - Bezpieczeństwo radiacyjne - z zamiarem kształcenia kadr dla przyszłej energetyki jądrowej.

Od 65 lat w Instytucie Fizyki UMCS prowadzone są badania z zakresu fizyki jądrowej, a od 50 lat na Wydziale Chemii UMCS - w zakresie radiochemii. "Te doświadczenia zamierzamy wykorzystać w trakcie współpracy z PEJ w celu wsparcia rozwoju energetyki jądrowej w Polsce" – powiedział prof. Mieczysław Budzyński z Katedry Fizyki Materiałowej UMCS.

Porozumienie zakłada też współpracę PEJ i UMCS w badaniach naukowych oraz zaangażowanie ekspertów spółki w zajęcia edukacyjne uniwersytetu. W umowie przewidziano m.in. organizację warsztatów, szkoleń i płatnych staży dla najlepszych absolwentów lubelskiej uczelni. Ponadto studenci i pracownicy UMCS będą zapoznawać się ze specyfiką sektora jądrowego w ramach wizyt studyjnych w instytucjach związanych z branżą jądrową.

Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację.

Spółka wspiera też administrację rządową w realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP a rządem USA dotyczącej m.in rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych i cywilnego przemysłu jądrowego.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie to największa uczelnia publiczna we wschodniej Polsce. Świętuje w tym roku 80-lecie istnienia. Dysponuje m.in. nowoczesnymi laboratoriami i pracowniami, a także inwestuje w infrastrukturę oraz modernizację już istniejących obiektów. Jest też członkiem Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATHENA, gdzie wspólnie z ośmioma uczelniami z Europy realizuje działania z zakresu zaawansowanych technologii w szkolnictwie wyższym. (PAP)

ren/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lublin
3.1°C
wschód słońca: 07:06
zachód słońca: 15:29
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2024-11-28 18:00
miejsce
Lubelski Dom Technika NOT, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 18:00
miejsce
Lubelski Dom Technika NOT, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 18:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 18:00
miejsce
Dom Kultury LSM, Lublin, Konrada...
wstęp biletowany