5 grudzień 2019

Uwaga oszuści znowu próbują wyłudzać pieniądze!!!!!

fot. KPP Parczew
Tylko w ciągu jednego dnia na terenie powiatu parczewskiego doszło do pięciu prób wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Natomiast w przeciągu ostatnich kilku dni, takich prób na terenie województwa lubelskiego było ponad sto. Policjanci przypominają o metodach działania sprawców i apelują o rozsądek. Pamiętajmy, by NIGDY nie przekazywać pieniędzy osobom nieznajomym.
REKLAMA

Tylko jednego dnia Komenda Powiatowa Policji w Parczewie odnotowała pięć prób wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców naszego powiatu. Kobieta podając się za członka rodziny próbowała wyłudzić od naszych mieszkańców kwoty od 150 tys. do 200 tys. W ostatnich dniach na terenie całego województwa lubelskiego policja odnotowała łącznie około stu przypadków prób oszustw metodami potocznie nazywanymi „na wnuczka” lub „na policjanta”. Wiele z tych prób było udanych i sprawcom udało się doprowadzić pokrzywdzonego do wyłudzenia pieniędzy, niekiedy były to oszczędności całego życia.

Sprawcy w każdej sytuacji posługują się podobnym schematem działania, który polega na tym, że bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Powodem prośby o pożyczkę jest najczęściej wypadek drogowy oraz potrzeba przekazania pieniędzy pokrzywdzonemu lub przekazanie pieniędzy policji w celu uniknięcia aresztu. Oszuści wielokrotnie podszywają się również za policjanta podając nieprawdziwe numery identyfikacyjne prosząc o weryfikację ich numerów służbowych, jednak nie karzą się rozłączać, w ten sposób kontrolują sytuację. Takie działanie powinno nam zasugerować, iż dzwonią do nas oszuści. Oszuści proszą o pieniądze, po których odbiór może zgłosić się inna, wcześniej ustalona osoba. Oszuści proszą także o przelewy finansowe na podane wcześniej konta. Czasem instruują, aby zostawić pieniądze w ustalonym, nietypowym miejscu.

Pamiętajmy, jeśli otrzymamy telefon z prośbą o pożyczkę, czy przekazanie pieniędzy prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności:

- nie należy przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto,

- nigdy nie udostępniać swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych, nie informujemy rozmówców w jakim banku posiadamy pieniądze,

- nie należy również działać w pośpiechu,

- w przypadku podawania się rozmówcy za funkcjonariusza policji i żądania od nas pieniędzy, należy ROZŁĄCZYĆ się, a następnie w każdym przypadku zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i poinformować o takiej sytuacji.

Pamiętajmy Policja, poczta, bank nigdy nie proszą o przelanie pieniędzy, jak również nie interesują się ile mamy oszczędności.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2020-02-29 18:00
miejsce
Klub 30, Lublin, ul. Jasna 7
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 16:00
miejsce
Centrum Kongresowe UP, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 18:30
miejsce
Hala Globus, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-06 17:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany