Trzy osoby wystawiały fikcyjne faktury VAT za ponad 19 mln zł
Prok. Szykuła poinformował, że od 11 sierpnia 2019 r. do 31 grudnia 2022 r. podejrzani wystawili 4824 fikcyjne faktury VAT na łączną kwotę ponad 19 mln netto, czym doprowadzili do uszczuplenia podatku VAT w wysokości ponad 4 mln zł.
Jak podał, podejrzani poświadczyli nieprawdę w dokumentach dotyczących transakcji związanych z wykonaniem usług budowlanych, transportowych, obsługą administracyjną i sprzedażą towarów.
Ustalono, że w złożonych deklaracjach podatkowych podejrzani podawali nieprawdę, czym spowodowali zaniżenie ponad 7,8 mln zł należnego podatku.
Prokurator przekazał, że podejrzani współdziałali w nielegalnym procederze i prowadzili działalność przestępczą we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, a także w innych miejscach województw: dolnośląskiego, małopolskiego i łódzkiego.
Śledztwo w sprawie podrabiania faktur VAT - wskazał prok. Szykuła - prowadzi zamojska prokuratura przy udziale Komendy Miejskiej Policji w Zamościu i we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Celno-Skarbowym we Wrocławiu zlokalizowanym w Jeleniej Górze.
Jak poinformował, podejrzani zostali zatrzymani we wtorek. "Usłyszeli zarzuty poświadczania nieprawdy w wystawionych fakturach VAT, w tym zarzut zbrodni z uwagi na łączną wartość faktur przekraczającą dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych" - podał.
Dodał, że dwoje podejrzanych przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyło wyjaśnienia. Jeden z podejrzanych nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień.
W czwartek sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu dwóch podejrzanych osób. "Wobec jednej osoby zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju" – przekazał prokurator dodając, że sprawa ma charakter rozwojowy.
Za popełnienie zbrodni vatowskiej grozi do 25 lat pozbawienia wolności.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ jann/