Lublin/ Zakończyła się ewakuacja mieszkańców z okolic miejsca znalezienia niewybuchu
Rzeczniczka prezydenta Lublina Katarzyna Duma zakomunikowała, że trwająca od rana ewakuacja mieszkańców zakończyła się.
"Wojskowy patrol saperski przystąpił już do akcji usuwania niewybuchu" – zakomunikowała na Facebooku.
Ratusz informował, że według zapowiedzi dowódcy patrolu saperskiego usuwanie zagrożenia powinno potrwać ok. 2 godzin. "Po zabezpieczeniu niewybuchu zapewnimy kolumnie bezpieczny przejazd przez miasto" – przekazał nadkom. Kamil Gołębiowski z KMP w Lublinie.
Na zdjęciach zamieszczonych na Facebooku przez ratusz i policję widać, że główne ulice wewnątrz strefy objętej ewakuacją opustoszały. Według danych ratusza, na terenie objętym ewakuacją mieszka ok. 13,7 tys. osób.
Ewakuacja trwała od godz. 7 rano i przedłużyła się ze względu na osoby chore i z niepełnosprawnościami, które potrzebowały specjalistycznego transportu.
W czwartek przed południem w rejonie ul. Wrońskiej 1 pracownik budowlany podczas prac ziemnych natrafił na niewybuch. Ustalono wstępnie, że jest to bomba lotnicza z okresu II wojny światowej. Miejsce znaleziska zabezpieczyła policja, wezwani zostali wojskowi saperzy, który po południu wyznaczyli strefę ewakuacji.
Niewypał znaleziono na terenie, gdzie przed II wojną światową mieściła się fabryka samolotów i lotnisko. Po zajęciu Polski Niemcy założyli tam obóz jeniecki, obóz pracy, miejsce segregacji i magazynowania mienia zrabowanego Żydom. Obecnie powstaje tam duże osiedle mieszkaniowe.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ apiech/
