Lublin/ Saperzy wywieźli niewybuch z budowy przy ul. Wrońskiej; mieszkańcy mogą wracać do domów
Nadkom. Kamil Gołębiowski z KMP w Lublinie przekazał, że wojskowi saperzy zakończyli usuwanie niewybuchu z terenu budowy przy ul. Wrońskiej. "Kolumna z niewybuchem w eskorcie policjantów opuściła już granice miasta" - dodał.
Rzecznik prasowy prezydenta Lublina Katarzyna Duma poinformowała, że mieszkańcy i mieszkanki z ewakuowanej strefy mogą już wracać do swoich domów.
Transport z punktów tymczasowego pobytu (stadion Arena Lublin, sala gimnastyczna VI LO, DPS Kalina i Betania) zapewni mieszkańcom bezpłatna komunikacja miejska, specjalne autobusy MPK, samochody Straży Miejskiej i pojazdy medyczne.
Mieszkańcy zostaną odwiezieni do wyznaczonych punktów zbiórki w pobliżu swoich domów: parkingu przy Hali im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich, przystanku autobusowy przy dawnym sklepie Domix na ul. Łęczyńskiej oraz przystanku komunikacji miejskiej obok targu przy ul. Krańcowej.
Osoby potrzebujące pomocy psychologicznej mogą korzystać z całodobowej infolinii Centrum Interwencji Kryzysowej: 733 588 600.
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk cytowany w komunikacie podał, że w akcję zaangażowane były wszystkie miejskie jednostki oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej, w pomoc włączyli się pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Centrum Interwencji Kryzysowej, pogotowie ratunkowe oraz organizacje pozarządowe.
"Miejskie służby działały wspólnie z Policją, Strażą Pożarną oraz Wojskiem. Dobra współpraca pozwoliła skutecznie, sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić akcję ewakuacji" – wskazał i podziękował mieszkańcom za zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń służb.
W czwartek przed południem w rejonie ul. Wrońskiej 1 pracownik budowlany podczas prac ziemnych natrafił na niewybuch. Ustalono wstępnie, że jest to niespełna 400-kilogramowa bomba lotnicza z okresu II wojny światowej.
Ewakuację mieszkańców przeprowadzono piątek w godz. 7-13. Według danych ratusza, na terenie objętym akcją mieszka ok. 13,7 tys. osób.
Niewypał znaleziono na terenie, gdzie przed II wojną światową mieściła się fabryka samolotów i lotnisko. Po zajęciu Polski Niemcy założyli tam obóz jeniecki, obóz pracy, miejsce segregacji i magazynowania mienia zrabowanego Żydom. Obecnie powstaje tam duże osiedle mieszkaniowe.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ apiech/