reklama
kategoria: Na Sygnale
29 sierpień 2023

Lubelskie/ Strażak z Chełma przygotowuje się do mistrzostw świata w sportach pożarniczych

Jeden z najlepszych strażaków w Polsce, kpt. Rafał Bereza z Chełma (Lubelskie), przygotowuje się do jesiennych mistrzostw świata w sportach pożarniczych, które odbędą się w USA. Jego zadaniem jest precyzyjne pokonanie specjalnego toru przeszkód w jak najkrótszym czasie.
REKLAMA

Kapitan Rafał Bereza z Komendy Miejskiej PSP w Chełmie nazywany jest jednym z najlepszych, najtwardszych strażaków w Polsce. "Pracowałem na to przez 13 lat. Jeśli chodzi o sukcesy sportowe, sprawność fizyczną, przygotowanie do służby w oddziale bojowym, to myślę, że jestem w czołówce" – ocenił strażak.

32-latek startował z powodzeniem w międzynarodowych zawodach w sportach pożarniczych. W swojej karierze zdobywał tytuły mistrzów Europy i świata. Obecnie przygotowuje się do jesiennych zawodów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w gronie kilkuosobowej reprezentacji Polski.

Nawiązując do historii tego typu imprez wyjaśnił, że kilkadziesiąt lat temu amerykańscy strażacy poprosili pewnego doktora, aby opracował tor przeszkód, który w najwyższym stopniu sprawdzi sprawność strażaka pod kątem przygotowania do służby w pododdziale bojowym.

"Tor został opatentowany i później przerodził się w konkurencję i rywalizację sportową. W październiku br. odbędą się już 33. mistrzostwa świata w formule Firefighter Combat Challenge. Zawody nazywane są morderczymi dwiema minutami" – dodał.

Zapytany, jak wygląda taki tor do pokonania poinformował, że uczestnicy startują w pełnym ekwipunku, to m.in. hełm, ubranie bojowe, maska, aparat ochrony dróg oddechowych. To wszystko waży ok. 20 kg. "Kolejne 20 kg ważą zwinięte węże gaśnicze, z którymi wbiegamy na trzecią kondygnację. Po wrzuceniu ich do odpowiedniej skrzyni, wciągamy na linie też pakiet 20 kg lin, co jest imitacją wciągania linii gaśniczej po elewacji budynku" – opisał kpt. Bereza.

Dalej strażacy zbiegają schodami, pokonując 64 stopnie. Potem za zadanie mają przebicie ściany o grubości 1,5 metra przy pomocy młota o wadze 4,5 kg. Następnie do pokonania jest slalom z wężami gaśniczymi o długości 30 metrów. Po ich zwinięciu kolejnym celem jest trafienie nimi w wyznaczony punkt, co jest imitacją gaszenia płomieni.

"Potem podbiegam do manekina, czyli osoby poszkodowanej o wadze 80 kg. Moim ostatnim zadaniem jest jego ewakuacja tyłem na odległość 30 metrów" – przekazał strażak dodając, że za każdy błąd, np. nietrafienie, czy niedotknięcie jednego stopnia schodów, są 2 sekundy kary.

Jak poinformował chełmski strażak, jego oficjalny rekord wynosi 1 min. 14:39 s, który osiągnął na mistrzostwach Europy w 2019 roku w Słowenii. "Zabrakło mi 17 setnych sekundy do pobicia rekordu świata. W historii startów jest to drugi wynik na świecie" – zwrócił uwagę kpt. Rafał Bereza.

Odnosząc się do swoich przygotowań do zawodów podkreślił, że w ciągu roku ma tylko trzytygodniową przerwę między sezonami. W zimę skupia się na ćwiczeniach na siłowni, na wiosnę zaczyna treningi biegowe, interwały z obciążeniami, następnie ćwiczy siłę dynamiczną, czyli prędkość, a na koniec doskonali technikę na specjalnym torze w Szczecinie.

32-letni Rafał Bereza pochodzi z rodziny strażackiej koło Krasnegostawu. Jego dziadkowie działali w OSP, ojciec i wujek byli zawodowymi strażakami. "Teraz ja, razem z moimi dwoma braćmi, kontynuujemy tę tradycję. To moja pasja, nikt mnie do tego nie zmuszał. Oprócz tego, pracuję jeszcze w pogotowiu" – dodał strażak.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lublin
7.1°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 15:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2025-01-11 16:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 18:00
miejsce
Filharmonia Lubelska, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 18:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-15 19:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany