Lubelskie/ 59-latka oszukana metodą na „palestyńskiego lekarza”
O oszustwie poinformowała w czwartek asp. szt. Dorota Krukowska-Bubiło z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. 59-latka z powiatu zamojskiego wyjaśniła mundurowym, że od sierpnia była w kontakcie internetowym z mężczyzną, który przedstawiał się jako pochodzący z Polski lekarz, który aktualnie przebywa na kontrakcie w szpitalu wojskowym Strefy Gazy w Palestynie.
„Pisał, że za trzy tygodnie kończy kontrakt i wróci do Polski. W kolejnych wiadomościach oznajmił, że zwierzchnik chce go wysłać do Ukrainy. Nie chciał tam jechać, a jedynym sposobem, aby tego uniknąć było mailowe powiadomienie jego dowódcy o tym, że są razem i planują wspólną przyszłość. Kobieta zgodziła się i napisała maila” – przekazała policjantka.
W kolejnych wiadomościach nowopoznany mężczyzna zaczął prosić kobietę o pożyczenie pieniędzy, dzięki którym miał opłacić zastępstwo innego medyka. Następnie rzekomy lekarz poprosił, aby 59-latka wysłała mu pieniądze na bilet do Polski, a potem jeszcze na dopłacenie do biletu, ponieważ zmieniła się firma lotnicza.
„Kobieta licząc na to, że wkrótce się spotkają, spełniała kolejne finansowe prośby „+lekarza+. Łącznie, ze swoich oszczędności, na wskazane przez niego konta wpłaciła ponad 11 tysięcy złotych. Za każdym razem mężczyzna obiecywał, że po powrocie do Polski odda pieniądze z procentem” – wyjaśniła asp. szt. Dorota Krukowska-Bubiło.
Po kilku dniach mężczyzna napisał, że na lotnisku został zatrzymany do kontroli i aresztowany ze względu na posiadanie narzędzi chirurgicznych, ale jeśli zapłaci karę wyjdzie z aresztu. „O pieniądze ponownie poprosił 59-latkę. Kobieta nie miała już swoich oszczędności, mimo to postanowiła mu pomóc. O pożyczkę poprosiła kuzyna. Kiedy krewny dowiedział się o całej historii wytłumaczył kobiecie, że padła ofiarą oszusta” – podkreśliła policjantka.
Asp. szt. Dorota Krukowska-Bubiło zaapelowała o zachowanie ostrożności przy zawieraniu nowych znajomości przez internet. „Oszuści działają według pewnych schematów. Poprzez regularny kontakt i fałszywe historie z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową” – ostrzegła policjantka.(PAP)
autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ apiech/