Procedura na rozbudowę dróg rozpoczęta
Jak mówił wiceminister finansów, Artur Soboń to duża radość, że Lublin może realizować swoje projekty dzięki rządowemu wsparciu. I dodał, że Program Inwestycji Strategicznych stworzył możliwość wnioskowania o środki na zadania, które nie są objęte dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej, co gwarantuje bezzwrotne dofinansowanie inwestycji publicznych poprzez promesy udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
To przykład efektywnego zaangażowania sektora finansowego w rynek. Dzięki rozbudowie infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, źródeł ciepła zeroemisyjnego czy gospodarki odpadami powstaną nowe miejsca pracy, nastąpi pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości oraz poprawią się warunki życia obywateli. Utrzymanie wysokiej stopy inwestycji publicznych jest niezbędne do zachowania stabilnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego – mówi dalej wiceminister finansów.
W ramach ogłoszonego powyższego zamówienia Miasto wybuduje około 1100 m brakującego odcinka ul. Lubelskiego Lipca '80, od skrzyżowania z ul. Diamentową i ul. Krochmalną do ul. Cukrowniczej. Drogę przewidziano na całej długości jako dwujezdniową, trzypasmową, z buspasami na skrajnych pasach. W zakres inwestycji wejdą między innymi budowa chodników i ścieżek rowerowych oraz zatok autobusowych. Ponadto w ramach inwestycji znalazła się także budowa dwóch sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach z ul. Włościańską i ul. Cukrowniczą. Przebudowane również zostaną odcinki ulic bocznych m.in. Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i Dzierżawnej. Ulica otrzyma kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne.
Projekt będzie miał duży wpływ również na usprawnienie systemu transportowego miasta, co skróci czas podróży i upłynni ruch redukując emisję spalin. Ponadto, dzięki zachowaniu wymogów, zapewni dostępność osób z niepełnosprawnościami m.in. co do szerokości, pochyleń oraz progów w ciągu chodników, a także wykonaniu płytek znacznikowych w pobliżu skrzyżowań i na peronach zatok autobusowych oraz sygnalizacji świetlnej wzbudzanej przyciskami sensorowymi z wibracją i sygnalizacją dźwiękową.
Rozpoczęta procedura przetargowa przybliża nas do realizacji strategicznego projektu drogowego Lublina. Nowy odcinek obsłuży ruch drogowy, w tym komunikację publiczną, w południowym rejonie miasta oraz będzie łącznikiem z istniejącym dworcem PKP i budowanym obecnie Dworcem Metropolitalnym. Inwestycja ta usprawni również dojazd do zlokalizowanych w pobliżu obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak stadion Arena Lublin oraz Park Ludowy. To także niezbędny element rewitalizacji terenów dzielnicy Za Cukrownią – tak o inwestycji mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Termin wykonania inwestycji, liczony od dnia podpisania umowy to 21 miesięcy.
Otrzymane dofinansowanie to już kolejne przyznane Miastu środki w ramach rządowego funduszu. W ramach pierwszego naboru Lublin otrzymał wsparcie w kwocie około 35 mln zł. Z tego dofinansowania budowane są drogi gminne w rejonie trzech dzielnic Lublina: Czechów Południowy, Wrotków i Dziesiąta. Powstają tam ulice: Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta wraz z ul. Kuncewiczowej oraz droga pomiędzy ul. Milenijną a ul. Szeligowskiego. Z nowych inwestycji skorzystają również mieszkańcy dzielnic Szerokie oraz Sławin. Tam rozpoczęła się budowa ulic Bliskiej i Skowronkowej.