9 czerwiec 2021

Miasto wypowiada wojnę komarom

fot. nadesłane
W połowie czerwca zostanie przeprowadzony pierwszy etap akcji odkomarzania miejskich terenów zielonych. W tym roku odkomarzanie miasta odbędzie się w ramach projektu VII Budżetu Obywatelskiego „Goń komara, czyli wygnajmy krwiopijców z naszego miasta!”, na który zagłosowało aż 985 mieszkańców.
REKLAMA
Po raz pierwszy mieszkańcy Lublina wybrali w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego projekt tego typu. Miasto Lublin posiada dużo zielonych terenów i rekreacyjnych, które cieszą się dużą popularnością nie tylko mieszkańców, ale też i komarów. Zgodnie z decyzją mieszkańców na odkomarzanie w tym roku przeznaczymy więcej środków i tym samym obejmiemy nim więcej terenów zielonych, bo aż 280 hektarów – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.

Akcja przeprowadzona zostanie w dwóch etapach. Pierwszy odbędzie się w drugiej połowie czerwca. Przeprowadzenie akcji jest zależne od warunków atmosferycznych – powinno być bezdeszczowo i bezwietrznie. Odkomarzaniem zostaną objęte miejskie tereny, skwery, parki, zieleńce, ścieżki rowerowe o łącznej powierzchni 280 ha, preparatem, który działa zarówno na komary, jak i na meszki oraz kleszcze. Przy sprzyjającej pogodzie odkomarzanie potrwa około 3 dni. Odkomarzanie prowadzone będzie w późnych godzinach wieczornych i w nocy, kiedy pszczoły już nie latają, a także przy bezwietrznej pogodzie, aby preparat nie roznosił się poza zamgławiane obszary. Miasto nie ma możliwości odkomarzania terenów, które nie są w jego administracji np. osiedli mieszkaniowych. By poprawić komfort życia mieszkańców, zarządcy nieruchomości i właściciele prywatnych działek mogą to zrobić we własnym zakresie.

Odkomarzanie miasta w tym roku obejmie m.in. następujące tereny miejskie:
 • Błonia przy Zamku,
 • Plac Litewski,
 • Ogród Saski,
 • Ośrodek Graf Marina,
 • Park Abramowicki,
 • Park Jana Pawła II,
 • Park Ludowy,
 • Park Rury,
 • Park Zawilcowa,
 • Słoneczny Wrotków i okolice (m.in. Ośrodek Dąbrowa),
 • ścieżka rowerowa od Dworku Grafa do ul. Żeglarskiej,
 • ścieżka rowerowa dookoła Zalewu Zemborzyckiego

O dokładnych terminach oraz lokalizacjach, które zostaną poddane odkomarzaniu, poinformujemy oddzielnym komunikatem.

Odkomarzanie to jedna z metod zwalczania tych uciążliwych owadów. Przy tej okazji warto wspomnieć o innych sposobach wsparcia środowiska naturalnego. By zwiększyć populację jerzyków – niewielkich ptaków, z których każdy dziennie może zjeść nawet 20 tys. komarów – Miasto zainwestowało w 500 budek dla jerzyków. Budki zawisły na blokach i budynkach użyteczności publicznej. Obecnie szukamy takich miejsc na domki dla równie pożytecznych nietoperzy. Więcej na stronie Lublin.eu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
lubelskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2021-08-19 20:00
miejsce
Parafia Ewangelicko-Augsburska...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-16 20:00
miejsce
Parafia Ewangelicko-Augsburska...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-08 19:00
miejsce
Centrum Kongresowe UP, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-21 19:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany