reklama
kategoria: Miasto
2 czerwiec 2015

Jak artystycznie uchwycić piękno miasta?

zdjęcie: Jak artystycznie uchwycić piękno miasta? / fot. pixabay / EME
Technik, za pomocą których można namalować miasto, pejzaż czy przedstawić inny temat, jest wiele. Mogą to być fotografia, malarstwo, szkicowanie bądź rysowanie. Wystarczy tylko zgłębić ich tajniki.

Na artystyczne hobby nigdy nie jest za późno. Niektórzy wybierają fotografię, inni wolą rzeźbę bądź lepienie w glinie. Znajdzie się też grupa osób, które chętnie poznają tajniki malowania, rysowania lub szkicowania. Decydując się na którąś z tych technik, dobrze jest się dowiedzieć, w jakie artykuły plastyczne należy się zaopatrzyć. Do każdej z nich potrzebne bowiem będą inne akcesoria graficzne.

 

Szkicowanie

Jedną z popularnych technik rysowania jest szkic. Może on służyć jako podstawa do stworzenia dzieła inną techniką, może stanowić sam zarys i nie zawierać zbyt wielu szczegółów, a może też być ukończonym obrazem. Szkicowanie dobrze nadaje się do tworzenia wielkoformatowych portretów, przedstawień architektury czy też martwej natury. Kiedyś w tej technice rysowania używano głównie z węgla drzewnego lub piórka (gęsiego, trzcinowego bądź stalówki), obecnie stosuje się także różnej twardości ołówki. Jakość węgla wyznacza nie tylko jego kolor (nasycenie), ale i łatwość w usuwaniu śladów, dlatego dostępny jest on w kilku rodzajach (np. nasycony olejem schnącym, czyli węgiel drzewny natłuszczony) i wielkościach. Miękkim węglem rysuje się szerokie kreski, a twardym – delikatne. Dzięki tej technice można uzyskać efekty światłocienia i półtony. A jeśli chcemy rozjaśnić obraz, to wystarczy użyć białej kredy lub farby. Z kolei np. do rozcierania węgla, usuwania niewłaściwych kresek przydatne są tzw. wiszory (fiszory), czyli narzędzia ze zwiniętego kawałka skóry, irchy lub papieru.

 

Więcej możliwości daje ołówek, rysunek nim wykonany jest co prawda surowy, ale też naturalny i subtelny. Szkice ołówkiem mogą być z łatwością dopracowane pod kątem każdego szczegółu i w ciekawy sposób cieniowane. Ołówki dzieli się najczęściej ze względu na rodzaj metalu, z jakiego zostały wykonane, np.: srebrne, miedziane, cynowo-ołowiane, ołowiane i żelazne. Każdy z tych typów ołówków daje na początku taki sam szaroczarny odcień. Dopiero w procesie utleniania się metalu otrzymuje się różne barwy: szarą (ołowiowy), czarną (ołowiowo-cynowy), brunatną (srebrny) czy żółtą (miedziany). Innym typem ołówka jest ołówek grafitowy składający się z rysika grafitowego i osłony, dostępny w formie miękkiej, średnio twardej i twardej. Podczas szkicowania należy dbać o jak najrzadsze retuszowanie tworzonego rysunku, aby nie uszkodzić struktury papieru. Mistrzowsko wykonany szkic miasta ołówkiem może przypominać czarno-białą fotografię. Szkicowanie nie jest trudną do opanowania metodą, ale wymaga wielu ćwiczeń.

 

Rysowanie

W bardziej skomplikowanej technice rysunkowej korzysta się dodatkowo z kolorów nanoszonych za pomocą kredek, pasteli, mazaków i tym podobnych artykułów plastycznych. Również papier nie musi być biały. Do rysowania stosuje się także kredę (białą, czarną lub w innych kolorach) oraz sangwinę, oba te materiały plastyczne są sadzami lub naturalnymi barwnymi ziemiami specjalnie przygotowanymi do używania ich w celach artystycznych. Fizycznie wykazują duże podobieństwo do węgla drzewnego, są jednak bardziej od niego wytrzymałe na czynniki mechaniczne. W obrębie jednej pracy często łączy się różne odcienie kredy i sangwiny, uzyskując w ten sposób wrażenie trójwymiarowości oraz malarskości. Ponieważ są to jednak materiały mało trwałe, dobrze jest utrwalać je za pomocą różnych fiksatyw.

 

Malowanie

Uniwersalną i popularną metodą malowania jest akryl. W tej technice wykorzystuje się m.in. akrylowy tusz artystyczny lub farby akrylowe, a maluje podobnie jak farbami olejnymi. Wszystkie te artykuły dostępne są w różnych formach. Farbami akrylowymi można malować zarówno na papierze, płótnie, płycie wiórowej, drewnie, metalu, a także ścianach, murach czy wykonywać retusze na obrazach. Po rozpuszczeniu ich w rozpuszczalnikach uzyskuje się farby olejne. Prace wykonane techniką akrylową charakteryzuje intensywna kolorystyka, lekki połysk i trwałość. Podobny efekt uzyskuje się, malując farbami olejnymi.

 

Wśród technik malarskich wyróżniany jest również gwasz, czyli malowanie kryjącą farbą wodną. Stosuje się tu jedną, bardzo grubą warstwę farby, którą można nakładać przykładowo na akwarele albo inne farby przezroczyste oraz półprzezroczyste. Technika ta nadaje się do łączenia z innymi, np. z rysunkiem, pastelami czy kolażem. Gwasze przypominają często plakatówki (z tym, że farby plakatowe pozbawione są kredy i białego pigmentu).

 

Malować można również akwarelami, które nie są niczym innym jak rozcieńczonym w wodzie pigmentem. Dobrze wchłania je porowaty papier. Z racji tego, że są bardzo wodnistym artykułem, w pełni nie pokrywają obrazu. To sztuka dla tych osób, którym nie brakuje cierpliwości i lubią wykonywać wszystko perfekcyjnie.

 

Szeroki wachlarz dostępnych materiałów oraz przyborów dla amatorów i wymagających profesjonalistów sztuk plastycznych można znaleźć w sklepach z artykułami plastycznymi, również online. Wchodząc np. na plastyczne-lublin.pl można się dowiedzieć się, jakie jeszcze akcesoria okażą się przydatne przy realizacji malarskiego hobby.

materiały partnera

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lublin
9°C
wschód słońca: 06:00
zachód słońca: 19:05
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2025-04-03 19:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-04 18:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-05 16:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-05 16:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany