reklama
kategoria: Miasto
27 maj 2024

ALFABET w Ogrodzie Saskim

fot. UM Lublin / Alfabet w Ogrodzie Saskim
Wydarzenie odbędzie się od 1 do 4 czerwca
REKLAMA

Bajkowym Korowodem w Dniu Dziecka rozpocznie się Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. Jego druga edycja zbudowana jest wokół literki B – odnosi się do twórczości Jana Brzechwy oraz zjawiska buntu. Wydarzenie odbędzie się od 1 do 4 czerwca w Ogrodzie Saskim.

– Festiwal skupia się na społeczno-emocjonalnym rozwoju najmłodszych mieszkanek i mieszkańców poprzez literaturę, dając im także radość i doświadczenie wspólnego tworzenia. To moment, w którym dzieci stają się organizatorami i prowadzącymi, dzieląc się swoimi pasjami, a dorośli stają się realizatorami dziecięcych marzeń i przewodnikami po świecie literatury. Kilkudniowe wydarzenie, skierowane do wszystkich dzieci i ich rodzin, stanowi okazję do odkrywania przez nich literackich inspiracji, budowania czytelniczych relacji oraz zwracania uwagi na ważne dla rozwoju tematy. Serdecznie zapraszam, tym bardziej, że Festiwal odbędzie się w pięknej zielonej scenerii Ogrodu Saskiego – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W tym roku w programie pojawią się działania związane z twórczością i biografią Jana Brzechwy. Inspiracją są jego wiersze, głównie te opowiadające o zwierzętach, proza reprezentowana przede wszystkim przez postać Pana Kleksa, a także te książki, które mówią o buncie i o jego znaczeniu w naszym życiu.

– Festiwal to święto wszystkich dzieci i okazja do podążania kolejnymi literami alfabetu, które ułatwiają promowanie czytelnictwa poprzez kontakt z twórczością konkretnych autorów oraz pracę nad emocjami i wynikającymi z nich postawami. Wydarzenie w sposób holistyczny i bliskościowy promuje czytelnictwo poprzez spotkania, warsztaty, instalacje, teatr, ruch, muzykę, film, wyspy kreatywne oraz łączy specjalistów różnych dziedzin – osoby zajmujące się literaturą, językiem, sztuką, bajkoterapią, arteterapią i psychologią. Podobnie jak rok temu, za sprawą korowodu zabierzemy dzieci w podróż do świata bajek, pokazując dodatkowo, że zasługują one na wspaniałe wydarzenia, które jednocześnie wpierają je w poczuciu sprawności, autonomii, budowaniu relacji i uznaniu ich kompetencji – mówi Alina Januszczyk, autorka i koordynatorka Festiwalu Alfabet z Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN” – Dom Słów.

Korowód Bajki w sobotę (1 czerwca) przejdzie z Placu Litewskiego do Ogrodu Saskiego. Uczestniczki i uczestnicy wcielą się w postaci znane z twórczości Brzechwy – można przebrać się za Pana Kleksa, postać z Bajdocji, czy mieszkańca Bergamutów – kota w butach czy słonia z trąbami dwiema.

Festiwal będzie też okazją do spotkań z autorami i autorkami książek. W tym roku do świata literatury zapraszają m.in.: Małgorzata Strzałkowska, Joanna Rusinek, Elżbieta Wasiuczyńska, Zofia Stanecka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Frączek, Małgorzata Swędrowska, Marianna Sztyma, Sylwia Chutnik, Krzysztof Łapiński, Marcin Kostrzyński, Marcin Szczygielski, Wojciech Widłak, Teatr Atofri oraz Teatr Sztuka Ciała.

Oprócz spotkań literackich czy koncertów dużo miejsca i uwagi zajmą różnego typu warsztaty. Część z nich przeznaczona będzie dla całych rodzin, np. „O, co czuję? - Rodzinny warsztat z kotem pełnym emocji”, „Po co nam granice? Skóra. Ruchowy warsztat rodzinny z czucia głębokiego” czy „Elementarz w podskokach - rodzinny warsztat czytania wrażeniowego”, inne do dzieci i samych dorosłych, np. „Jak rozmawiać trzeba z… - spotkanie dla dorosłych o granicach dziecka i rodzica”.

Niezwykła jest ta część Festiwalu, w której przygotowanie zaangażowały się dzieci. Na koncert „Witajcie w Naszej Bajce” zaprasza dziecięcy zespół Sówka Band, jedenastoletnia Weronika z mamą Katarzyną przygotowała warsztat recytatorski „Złote Myśli”. Z Kolei Dzieci z Drużyny Książki i Anna Żak proponują by spróbować jak wygląda ruch w rytmie Kleksa i Szancera na spotkaniu Esy Floresy.

W programie nie zabraknie okazji do poznania i zakupienia książek autorów zaproszonych na tę edycję Festiwalu (Księgarnia Kulturalna), czasu na relaks i leniuchowanie z książkami i opowieściami audio (Czytelnia pod chmurką). Wrażeń dostarczą też niezwykłe instalacje literackie. Na uczestników czekają wystawy, m.in. Mikromuzeum Brzechwy, Zwierszyki Brzechwy, ZOO - na bazie książki „Zoo” Jarosława Mikołajewskiego i Elżbiety Wasiuczyńskiej czy Zbuntowane - na bazie herstorycznego komiksu „Karolina i Klara. Medalion czasu”.

Organizatorem Festiwalu Alfabet jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” (Dom Słów) w partnerstwie z Fundacją Kultury Audiowizualnej Beetle oraz przy wsparciu Miasta Lublin. Wydarzenie wpisuje się w starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Szczegółowy program Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET jest dostępny na stronie Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

 
Źródło: UM Lublin
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lublin
7.4°C
wschód słońca: 06:52
zachód słońca: 15:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2024-11-21 19:30
miejsce
Pub JUST CRAFTED, Lublin, ul. Cicha 2
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 18:00
miejsce
Dom Kultury LSM, Lublin, Konrada...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 18:00
miejsce
Lubelski Dom Technika NOT, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany