reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
20 sierpień 2024

Rękopis Romantyczności Adama Mickiewicza na wystawie w Bibliotece KUL

zdjęcie: Rękopis Romantyczności Adama Mickiewicza na wystawie w Bibliotece KUL / v44599493
v44599493
Rękopis „Romantyczności” Adama Mickiewicza czy kopia II części „Dziadów” z poprawkami narodowego wieszcza, a także dokumenty Towarzystwa Filomatów można oglądać do końca września na wystawie w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL w Lublinie.
REKLAMA

Od ponad 50 lat w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL w Lublinie przechowywane jest Archiwum Filomatów zawierające m.in. poezje Towarzystwa Filomatów, dokumenty z zebrań (np. protokoły, przemówienia, odezwy, statuty), korespondencję między członkami stowarzyszenia. Wśród 69 sygnatur są również tzw. autografy, np. „Romantyczność” napisana własnoręcznie przez Adama Mickiewicza, oraz kopie utworów wieszcza z naniesionymi przez niego samego adnotacjami, jak np. „Pierwiosnek”, który otwiera tom „Ballady i romanse”, a także II część „Dziadów” zaczynająca się od znanego powszechnie cytatu: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”.

Biblioteka Uniwersytecka KUL jest jedną z niewielu instytucji w Polsce i na Litwie, gdzie przechowywane są dokumenty tajnego polskiego stowarzyszenia studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego, tj. Towarzystwa Filomatów. Przewożone były w tajnych transportach z Wilna do Polski w latach 1960-1980.

Na otwartej w Lublinie wystawie prezentowanych jest 11 utworów i pism, w tym najcenniejsze autografy Mickiewicza oraz kopie utworów z jego poprawkami. Poza tym wyeksponowano także dokumenty Towarzystwa Filomatycznego oraz utwory kolegów poety napisane z okazji jego imienin.

Cytowany w komunikacie uczelni dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej KUL Artur Podsiadły wyraził nadzieję, że wystawa tak cennych świadectw epoki romantyzmu może się stać ważnym punktem na mapie turystycznej Lublina.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2020 roku zbiory Archiwum Filomatów zostały zakwalifikowane do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, który zawiera materiały o wyjątkowym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Towarzystwo Filomatów, tj. miłośników wiedzy, było tajnym stowarzyszeniem studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego działającym między 1817 a 1823 rokiem. Celem ugrupowania było przede wszystkim samokształcenie, wzajemna pomoc w nauce, przygotowanie metodyczne do tworzenia literatury, a także kształtowanie postaw moralnych i patriotycznych. Do stowarzyszenia należeli m.in.: Adam Mickiewicz, Jan Czeczot, Tomasz Zan, Onufry Pietraszkiewicz. Do zakończenia jego działalności przyczyniło się śledztwo w sprawie tajnych związków młodzieży i studentów Uniwersytetu Wileńskiego prowadzone przez kuratora Nikołaja Nowosilcowa. Po 1824 roku członkowie grupy zostali zesłani w głąb Rosji.

Wystawę poświęconą Archiwum Filomatów można oglądać bezpłatnie do końca września w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL.(PAP)

gab/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lublin
7.7°C
wschód słońca: 07:04
zachód słońca: 15:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Serce, Lublin, ul. Kapucyńska 1-3
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 20:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 18:00
miejsce
Lubelski Dom Technika NOT, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 18:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany