reklama
kategoria: Kraj
4 październik 2024

Zarząd zieleni poszukuje dawnych zdjęć ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim

zdjęcie: Zarząd zieleni poszukuje dawnych zdjęć ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim / fot. PAP
fot. PAP
Zarząd zieleni odtwarza historyczny ogród daliowy w Parku Skaryszewskim. Aby miejsce było jak najbardziej zbliżone do oryginału, poszukuje dawnych zdjęć i prosi mieszkańców o pomoc – przekazał stołeczny ratusz.
REKLAMA

Ogród daliowy w Parku Skaryszewskim powstał w latach 20. XX w., kiedy teren parku powiększano w kierunku północno-wschodnim. Jego pozostałość stanowi dziś charakterystyczny trawiasty plac na wzniesieniu zamykającym aleję główną od północy. Dzięki miejskim ogrodnikom w tym miejscu niebawem ponownie zakwitną dalie.

Zarząd zieleni chce, aby odtworzony ogród jak najbardziej przypominał ten sprzed dawnych lat. Dlatego poszukuje historycznych zdjęć tego miejsca. Mieszkańcy, którzy znajdą takie fotografie w swoich domowych archiwach, mogą przesłać je na adres mailowy ro8@zzw.waw.pl lub na Facebooku prowadzonym przez miejskich ogrodników.

Park Skaryszewski przechodzi metamorfozę. Wyremontowano już główną aleję i zamontowano nowe latarnie – repliki warszawskich pastorałów. Remont przeszła też alejka biegnącą wzdłuż Jeziorka Kamionkowskiego i plac zabaw dla dzieci. Do końca roku zostanie udostępniona toaleta automatyczna – przy ul. Międzynarodowej.

Park Skaryszewski jest terenem zabytkowym. Powstał w latach 1905–1916 na dawnych łąkach wsi Skaryszew. Zaprojektował go ówczesny główny ogrodnik Warszawy Franciszek Szanior. Od 1973 r. jest w rejestrze zabytków.

W 2009 r. park noszący od czasów międzywojennych imię Ignacego Jana Paderewskiego został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce i trzeciego pod tym względem w Europie. Rośnie w nim 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Są wśród nich m.in. korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu.

Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie stanowiące główną wiosenną atrakcję parku, kiedy obficie pokrywają się pięknymi białymi kwiatami. (PAP)

mas/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lublin
7.1°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 15:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2024-12-20 19:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-21 19:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 18:00
miejsce
Klub Studencki Kazik, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 19:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany