Pielęgnowanie symboli narodowych wymaga ciągłej troski
Od wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych rozpoczęły się we wtorek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnienia zostały nadane m.in. za zasługi dla niepodległości RP, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej, w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się przed gmach urzędu, gdzie nastąpiło przekazanie flagi RP pocztowi flagowemu oraz wciągnięcie jej na szczyt masztu przy dźwiękach hymnu państwowego z udziałem władz wojewódzkich, samorządowych, miejskich, przedstawicieli parlamentu, wojska i służb.
Podczas przemówienia wojewoda lubelski Lech Sprawka nawiązał do chrztu Polski datowanego na 14 kwietnia 966 r., który – jak podkreślił - równoznaczny jest z powstaniem państwa polskiego. „Już od zarania państwowości polskiej biało-czerwone barwy towarzyszyły Polakom w tej ponad tysiącletniej historii. Już na chorągwiach Piastów królowały te dwie barwy - biały orzeł na czerwonym tle” – przypomniał wojewoda, dodając, że towarzyszyły one Polakom w najważniejszych momentach, m.in. w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, podczas powstania listopadowego, styczniowego.
Dodał, że w 1919 roku na mocy ustawy o symbolach narodowych biało-czerwona stała się flagą państwową, godłem – orzeł w koronie, a hymnem Mazurek Dąbrowskiego. „Te trzy symbole są niezmiernie ważnym elementem budowania, podtrzymywania i rozwijania tożsamości narodu polskiego” – zaznaczył Sprawka.
„Pielęgnowanie symboli narodowych – w tym flagi państwowej, gdzie kolor biały oznacza czystość, porządek, szlachetność, a czerwony jest symbolem krwi i ognia, odwagi i waleczności – wymaga ciągłej troski i pielęgnowania jako niezmiernie ważnego przesłania tożsamościowego” – zwrócił uwagę wojewoda, dodając, że we współczesnym świecie ma to szczególnie ważne znaczenie.
Nawiązując do obecnej agresji Rosji na Ukrainę zauważył, że ponownie do naszych granicy, w tym również granic województwa lubelskiego z Białorusią i Ukrainą, „zainicjowane zostały procesy, które stanowią zagrożenie dla niepodległego, suwerennego bytu naszego kraju”.
Odniósł się do też założeń rosyjskiego ideologa Aleksandra Dugina, m.in. współtwórcy nurtu euroazjatyckiego, którego jednym z głównych celów jest - jak podał - osłabienie bądź całkowita likwidacja poczucia tożsamości narodu polskiego. „Dlatego też te symbole narodowe, w tym flaga państwowa, odgrywa w tym procesie przeciwstawienia się tej agresji hybrydowej na Polskę szczególnego znaczenia” – stwierdził Sprawka.
Zaapelował jednocześnie do mieszkańców województwa lubelskiego o zawieszenie na wszystkich domach biało-czerwonych flag „jako znak tożsamości i więzi narodu polskiego z tym aktem, który dokonał się w 966 roku, bo to będzie jedną z gwarancji suwerennego, niepodległego bytu naszego kraju”.
Po obchodach przed urzędem wojewódzkim flagi uroczyście wciągnięto na maszty na gmachach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Urzędu Miasta Lublin.
Ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce 2 maja. Jego główną rolą jest podkreślenie szacunku do flagi i polskich barw oraz popularyzowanie wiedzy o tożsamości i symbolach narodowych. 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ ok/