reklama
kategoria: Kraj
15 grudzień 2023

Kolejne zarzuty w śledztwach dotyczących zorganizowanych grup przemycających migrantów

zdjęcie: Kolejne zarzuty w śledztwach dotyczących zorganizowanych grup przemycających migrantów / pixabay/4933542
Funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Sławatyczach (Lubelskie) na polecenie zamojskiej prokuratury zatrzymali 13 podejrzanych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się przemytem przez polską granicę migrantów z krajów azjatyckich.
REKLAMA

Rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Zamościu prok. Anna Rębacz poinformowała PAP, że przestępcza działalność przemytników miała charakter zorganizowany i międzynarodowy. "Prowadzona była na dwóch kierunkach przerzutowych, obok głównego +szlaku białoruskiego+, także tzw. +szlakiem bałkańskim+" – podała.

Ustalono, że migranci przedostawali się "szlakiem białoruskim" ze swoich krajów drogą lotniczą do Rosji lub bezpośrednio na Białoruś, skąd dowożeni byli w rejon granicy polsko-białoruskiej, którą następnie pieszo przekraczali nielegalnie poza terenem przejść granicznych.

Po stronie polskiej - wykazało śledztwo – migranci byli odbierani przez organizatorów procederu lub osoby z nimi współpracujące, a następnie samochodami transportowani do innych krajów Europy Zachodniej.

Jak podała Rębacz, modus operandi podejrzanych był podobny. "Sprawcy działając w zorganizowanej grupie przestępczej w ramach ustalonego podziału ról, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu, werbowali kierowców, ustalali daty i miejsca przekroczeń granicy RP przez migrantów, ich liczbę, miejsca odbioru nielegalnych migrantów z rejonu granicy państwowej i ich dalszy przewóz" – wyjaśniła.

Pośrednicy zajmowali się wyszukiwaniem tzw. kurierów, czyli kierowców z samochodami, którzy jechali w rejon granicy polsko-białoruskiej. Współrzędne geograficzne miejsc, z których odbierali migrantów i trasę przejazdu przekazywano im za pomocą internetowych komunikatorów.

Następnie transporty były pilotowane przez innych członków grupy przestępczej, którzy nie przewozili migrantów. Ich rolą - ustalono - było ostrzeganie przed kontrolami drogowymi Policji i Straży Granicznej.

"Migranci przedostający się w taki sposób do krajów Europy Zachodniej płacili organizatorom ok. 5000 dolarów lub euro, z czego +kurierzy+ transportujący migrantów przez Polskę otrzymywali od 300 do 500 dolarów lub euro za każdą osobę" – podała Rębacz dodając, że w wielu przypadkach do wewnętrznych rozliczeń przestępcy wykorzystywali obrót kryptowalutami.

Opisując przerzut migrantów tzw. szlakiem bałkańskim Rębacz wskazała, że zidentyfikowany kanał przerzutowy przebiegał z kraju pochodzenia migrantów do Europy drogą morską i lądową przez Europę Południową do Polski, a docelowo do innych krajów Europy Zachodniej.

Zatrzymania 13 podejrzanych o przemyt migrantów dokonali w ostatnim czasie funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG z Placówki w Sławatyczach, którzy działali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Prok. Rębacz uzupełniła, że to już kolejne zarzuty w śledztwach dotyczących zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się przemytem migrantów.

"Dotychczasowa działalność prokuratorów z Działu ds. Przestępczości Skarbowej i Transgranicznej Prokuratury Okręgowej w Zamościu we współpracy z Placówką SG w Sławatyczach z Nadbużańskiego Oddziału SG w ramach prowadzonych śledztw skutkowała rozbiciem struktur dziewięciu niezależnych, międzynarodowych grup przestępczych" – podała.

Jak poinformowała, zarzuty m.in. kierowania i udziału w grupie przestępczej oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy przedstawiono 73 podejrzanym. "W kilku przypadkach, w związku z ujawnieniem i zabezpieczeniem środków odurzających i psychoaktywnych podejrzani usłyszeli również zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii" - uzupełniła. Wobec 36 podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

Prokuratorzy zabezpieczyli ponadto mienie podejrzanych o wartości prawie pół mln zł.

Zamojska prokuratura - w ramach międzynarodowej pomocy prawnej - zwróciła się do organów niemieckich o przedstawienie zarzutów organizowania nielegalnej migracji dla czterech członków jednej z grup przestępczych. Rębacz wyjaśniła, że w związku z prowadzoną działalnością przestępczą o charakterze międzynarodowym osoby te przebywają w zakładach karnych na terytorium Niemiec.

Prokurator uzupełniła, że w skład grup przestępczych wchodzili obywatele: Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Turkmenistanu, Azerbejdżanu i Polski.

"Zdecydowaną większość migrantów stanowili obywatele: Syrii, Iranu i Afganistanu" – ustalono.

W ramach prowadzonych postępowań polscy śledczy współpracowali z funkcjonariuszami organów ścigania innych państw europejskich i z Europolem.

Podejrzanym grozi nawet 12 lat więzienia. Sprawy mają charakter rozwojowy.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lublin
6.4°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 15:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Filharmonia Lubelska, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Serce, Lublin, ul. Kapucyńska 1-3
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 20:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 18:00
miejsce
Lubelski Dom Technika NOT, Lublin,...
wstęp biletowany