reklama
21 sierpień 2024

Zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej - od 2 września

zdjęcie: Zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej - od 2 września / v36192040
v36192040
Nowe rozkłady jazdy komunikacji miejskiej wejdą w życie 2 września - poinformował w środę Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie. Na ulice wyjedzie więcej autobusów, 23 linie zmienią trasy, trzy zostaną zlikwidowane, na niektórych skrzyżowaniach pojawią się sekundniki i zielone strzałki.
REKLAMA

Zastępca prezydenta Lublina Tomasz Fulara zapowiedział podczas konferencji prasowej, że na przełomie sierpnia i września na skrzyżowaniu ul. Zemborzyckiej i Kunickiego zainstalowane zostaną pierwsze w mieście sekundniki. Rozwiązanie będzie testowane przez co najmniej kwartał.

Jak zakomunikował ZDiTM, analizowane jest zainstalowanie kolejnych sekundników także u zbiegu ulic: Armii Krajowej i Orkana, Andersa i Walecznych, Prusa i Północnej, Turystycznej i Kasprowicza oraz Poligonowej i Zielone Wzgórze. Fulara liczy, że rozwiązanie poprawią przepustowość skrzyżowań o 10-15 proc.

We wrześniu - zapowiedział ZDiTM - u zbiegu ulic Metalurgicznej i Grygowej, Wrotkowskiej i Inżynierskiej, Mełgiewskiej i jednej z dróg serwisowych pojawią się dodatkowe strzałki warunkowego skrętu w prawo. Na skrzyżowaniu ul. Kołłątaja i Krakowskiego Przedmieścia zostanie zainstalowany warunkowy lewoskręt.

Zastępca prezydenta podał, że plan instalacji zielonych strzałek jest konsultowany z policją. Zmiany w sygnalizacji zaczną funkcjonować najwcześniej we wrześniu. Ma nadzieję, że rozwiązanie usprawni ruch w mieście.

Fulara poinformował, że w czwartek na przystankach rozpocznie się rozwieszanie nowych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej.

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie Grzegorz Malec zapowiedział, że liczba autobusów i trolejbusów kursujących co kwadrans ulegnie zwiększeniu z 5 do 16. Zmiana dotyczy linii nr 6, 15, 17, 18, 26, 31, 40, 55, 57, 150, 151, 155, 156, 158, 159, 160. Obowiązywać będzie w szczycie porannym (6.30-8.30) i popołudniowym (13.30-16.30) od 2 września. Częstotliwość kursowania komunikacji ma także wzrosnąć między godzinami szczytowymi.

Jak podał dyrektor ZDiTM, w nowym rozkładzie zaplanowano więcej kursów do części miasta, które rozwijają się, albo są słabo skomunikowane. Jako przykłady wymieniono Węglin Południowy, osiedle Zielone Wzgórze, Czechów Północny w okolicy ul. Koncertowej i Wrotków w okolicy ul. Granata.

Podczas konferencji podano, że na ulice po wakacyjnej przerwie powrócą linie przyspieszone nr 301 z os. Poręba na ul. Daszyńskiego i 302 – z os. Widok na Czechów. Natomiast linia 46 uzyskała nowy numer - 303. Zmienioną trasą pojadą 23 linie: 4, 6, 8, 13, 14, 15, 17, 18, 25, 26, 29, 30, 32, 34, 37, 29, 44, 45, 55, 70, 922, 153 i 160. Zlikwidowane zostaną trzy linie: 1, 11 i linia zjazdowa nr 904.

Zmianie ulegną nazwy przystanków: Dębówka PKS na Dębówka II, Dobrzańskiego II na Dobrzańskiego, Dworzec Gł. PKS na Muzeum Narodowe- Zamek, Dworzec Gł. PKS Ruska na Ruska, Dworzec Gł. PKP – Kunickiego na Dworzec Lublin-Kunickiego, Fabryka Wag na Firlejowska, Klub Jeździecki na Rondo Żołnierzy-Górników, Rondo Sportowców na Kawia, Szpital im. Jana Bożego na Herberta-szpital, Tarasy Zamkowe na Rondo Dmowskiego, Witosa-Makro na Witosa Carrefour, Witosa-Carrefour na Rolna Osada.

Dziennikarze zapytali Malca o mieszkańców, którzy w lokalnych mediach skarżą się na funkcjonowanie komunikacji miejskiej w wakacje. Zdaniem dyrektora ZDiTM w lecie ruch jest mniejszy i nie ma potrzeby utrzymywać takiej samej ilości autobusów, co w innych okresach roku.

"Musimy sobie jasno powiedzieć, że zmniejszenie częstotliwości na wakacje to właściwie tradycje kilkudziesięcioletnia i w każdym mieście. W żadnym mieście nie jest utrzymywana podaż na poziomie sezonu normalnego, czyli szkolnego, studenckiego, pracowniczego. Jest to sezon wysokourlopowy. Pamiętajmy o tym, że kierowca komunikacji miejskiej też kiedyś musi na urlop pójść" – stwierdził dyrektor Malec.

"W tej chwili brakuje nam ok. 50 kierowców. Stąd też m.in. utraty kursów, tam gdzie pasażerowie narzekają, ale nie mamy wpływu na to" – powiedział prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Lublin Bogdan Kołciuk. Uzupełnił, że spółka rekrutuje pracowników przez cały rok i sama szkoli kierowców, ale problem z dostępem do kadry jest ogólnopolski.

Kołciuk wyliczył, że od początku roku MPK zatrudniło 40 kierowców, z pracy odeszło 18. Obecnie w spółce pracuje 645 kierowców. Ma nadzieję, że sezon urlopowy minie i we wrześniu zniknie problem utraty kursów.

Zwiększenie częstotliwości kursowania miejskich autobusów było jedną z zapowiedzi prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka podczas ostatnich wyborów samorządowych.(PAP)

pin/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lublin
16.1°C
wschód słońca: 04:57
zachód słońca: 19:55
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2025-05-08 19:00
miejsce
Filharmonia Lubelska, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-08 20:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-09 17:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-09 18:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany