Ratusz porozumiał się z inwestorem w sprawie budowy parkingu podziemnego
O zawarciu protokołu uzgodnień z inwestorem zastępca prezydenta Lublina Tomasz Fulara poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej. Dokument reguluje m.in. warunki zagospodarowania terenu użytkowanego przez spółkę Arkady.
Jak przekazał ratusz, zgodnie z zapisami protokołu fundamenty planowanego kompleksu parkingów podziemnych i lokali handlowo-usługowych mają zostać wybudowane do 31 lipca 2027 r., natomiast inwestycja w stanie surowym zamkniętym ma być gotowa do 31 grudnia 2028 r.
Dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem i Energią Urzędu Miasta Lublin Agnieszka Mochol-Dul powiedziała, że w protokole przewidziano sankcję w przypadku niedochowania terminów przez inwestora. W przypadku niezagospodarowania nieruchomości we wskazanym okresie miasto będzie naliczać każdego roku dodatkowe opłaty, które uzależnione są od wartości nieruchomości. Dyrektor nie doprecyzowała jednak o jakich kwotach mowa.
Zastępca prezydenta wyraził nadzieję, że inwestor wywiąże się z obietnic. "Będziemy na bieżąco weryfikowali i oczekiwali od inwestora sprawozdań i realizacji tejże inwestycji" – zapowiedział. Rozpoczęcia prac budowlanych Fulara spodziewa się po podpisaniu aktu notarialnego dotyczącego nowych terminów zabudowy. Podpisanie aktu powinno nastąpić do końca maja.
Według zastępcy prezydenta realizacja inwestycji zamknie 20 lat procesów, uzgodnień, oczekiwań i poprawi estetykę i funkcjonalność tej części miasta. "Udało nam się do tego porozumienia dojść. Ta cześć miasta jest dla nas ogromnie istotna z punktu widzenia odbioru, komfortu korzystania przez mieszkańców ze Śródmieścia" – powiedział Fulara. Dodał, że realizacja inwestycji jest ważna również w kontekście uzyskania przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Przedstawiciel spółki Arkady Marek Woliński podczas osobnej konferencji powiedział mediom, że w wakacje archeolodzy dokończą badania na terenie planowanej inwestycji. W drugiej połowie br. wyznaczone zostaną tymczasowe wjazdy na budowę. Natomiast wybieranie ziemi pod parking rozpocznie się w przyszłym roku.
Według zapowiedzi inwestora kompleks będzie składać się z dwupoziomowego, podziemnego parkingu na ok. 300 miejsc i części handlowo-usługowej o powierzchni ok. 3,5 tys. mkw. Restauracje powstaną w miejscu historycznej kawiarni i restauracji Arkady, gdzie zostanie dobudowane dodatkowe piętro. Lokale gastronomiczne mają się mieścić także w trójkątnym, przeszklonym budynku zaplanowanym w miejscu dawnych kas biletowych.
Parking podziemny i restauracje planowane są w centrum miasta, tuż za ratuszem, między ulicami: Lubartowską, Bajkowskiego i Świętoduską. Dawniej mieściły się tam ogrody kościoła i szpitala św. Ducha. Od XIX w. do II wojny światowej odbywały się tam targi, funkcjonował dworzec autobusowy. Po wojnie na placu powstał skwer i pomnik upamiętniający ofiary Holocaustu, później przeniesiony w okolicę ul. Niecałej. W okresie PRL na skwerze działała restauracja Arkady.
Pomysł budowy podziemnego parkingu przy ul. Lubartowskiej pojawił się w latach 90-tych XX w. W 2005 r. spółka Arkady podpisała z miastem umowę dotyczącą użytkowania wieczystego tego terenu. Zapowiedziała, że w ciągu trzech lat wybuduje centrum handlowe Alchemia, które podziemnym przejściem miało się łączyć ze Starym Miastem. Termin rozpoczęcia prac był kilkukrotnie zmieniany, aż miasto zażądało zwrotu nieruchomości. Spółka argumentowała, że winę za opóźnienia ponoszą urzędnicy.
W 2019 r. ratusz zażądał rozwiązania umów oddających miejskie grunty w użytkowanie wieczyste przez spółkę. W 2023 r. sąd prawomocnie oddalił powództwo ratusza i w maju ub.r. prezydent Lublina Krzysztof Żuk powołał zespół, który miał ustalić z inwestorem nowe terminy zabudowy. Umowa miała zostać zawarta do końca 2024 r., ale prace się przedłużyły. Obecnie większość działki jest ogrodzona i nieużytkowana, na części terenu funkcjonuje płatny parking.(PAP)
pin/ drag/
