reklama
7 październik 2024

Przejęcie Cargotoru przez PKP PLK - do czerwca 2025 r.

zdjęcie: Przejęcie Cargotoru przez PKP PLK - do czerwca 2025 r. / v31231202
v31231202
Proces przejęcia Cargotoru przez PKP PLK ma być zakończony do czerwca 2025 r. – poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Zapowiedział, że za dwa lata pociągi pasażerskie między Warszawą a Lublinem będą kursować co godzinę.
REKLAMA

Wiceminister Malepszak podczas poniedziałkowego briefingu w Lublinie zapowiedział rozwój kolejowego terminalu przeładunkowego w Małaszewiczach (Lubelskie) przy granicy polsko-białoruskiej, którym transportowane są towary z Chin do Europy. Koszt inwestycji dotyczącej terminala oszacował na prawie 3,5 mld zł.

W czerwcu br. PKP Polskie Linie Kolejowe i PKP Cargo podpisały list intencyjny w sprawie sprzedaży PLK udziałów w spółce Cargotor, która zarządza bazą w Małaszewiczach.

"PKP PLK - jako przyszły inwestor - planuje odkupić całą spółkę do końca drugiego kwartału przyszłego roku. Proces przejęcia Cargotoru ma być zakończony do czerwca przyszłego roku. Mamy zapisaną w ustawie kwotę ponad 6 mld zł na tę inwestycję" – powiedział Malepszak.

Wiceminister podał, że ruch w Małaszewiczach "wrócił do najlepszych poziomów" i wyraził nadzieję na dalszy wzrost wolumenu przewozów towarowych.

Malepszak zapowiedział więcej połączeń kolejowych Warszawa-Lublin. Przejazd między miastami trwa 1 godzinę i 45 minut. Obecnie między Lublinem a Warszawą kursuje po 11 pociągów w obie strony, od grudnia ma ich być 12, a docelowo – 16, czyli 32 połączenia na dobę.

"To jest ten element, który będziemy chcieli w ciągu najbliższych dwóch lat zrealizować, żeby Lublin miał połączenie z Warszawą co godzinę (...) Będziemy rozwijać połączenia z Warszawą tak, żeby ten cykl połączeń począwszy od 5 rano do 20 był cyklem godzinnym" – powiedział przedstawiciel MI.

Wiceminister zapowiedział kontynuację pięciu projektów z programu Kolej Plus w województwie lubelskim: budowy linii kolejowej Szastarka-Janów Lubelski-Biłgoraj, utworzenia nowego połączenia kolejowego Lublin-Łęczna/KWK Bogdanka, rewitalizacji połączenia Chełm-Włodawa, elektryfikacji linii kolejowej nr 30 Łuków-Lublin oraz modernizacji i elektryfikacji linii nr 69 i 72 Rejowiec-Zamość Szopinek. Etap budowlany projektów zaplanowany jest od 2027 r.

"Temat jest cały czas na etapie analiz, nie wchodzi jeszcze w fazę realizacyjną. Obecnie patrzymy też na możliwość pewnej optymalizacji tych rozwiązań, ale one są związane z tym, żeby zrobić więcej a nie zrobić mniej. M.in. projekt do Biłgoraja jest takim założeniem, żeby go rozwinąć z myślą o wydłużeniu także w kierunku województwa podkarpackiego" – stwierdził Malepszak.

Zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju przejść granicznych z Ukrainą, których stan ocenił jako "kiepski".

Mówiąc o planach budowy nowej linii kolejowej Trawniki-Krasnystaw-Zamość i w kierunku granicy z Ukrainą przypomniał, że w ubiegłym roku "pojawiły się duże problemy z wykonawcą studium wykonalności" a firma, która prowadziła prace analityczne dotyczące linii "nie do końca optymalnie proponowała przebieg tej trasy". "Spółka CPK w ubiegłym roku to studium zawiesiła i na razie do tego tematu nie powróciła" – zastrzegł.

Jak przypomniał, w związku z planami wyburzeń pod budowę linii Trawnik-Krasnystaw-Zamość protestowali mieszkańcy. "Okazało się, że gdy zrobiliśmy taką analizę porównawczą robioną przez inną firmę to można było w dużej mierze uniknąć wielu wyburzeń, które proponował pierwotny wariant" – uzupełnił wiceminister.

Poinformował, że pokonanie 130 km koleją między Zamościem a Lublinem zajmuje dzisiaj ponad 2 godziny. "To nie są standardy europejskie" – stwierdził wiceminister. Jego zdaniem, po wybudowaniu nowej linii kolejowej ten czas powinien skrócić się do niecałej godziny.

Wiceminister po briefingu rozmawiał z parlamentarzystami, kierownictwem urzędu wojewódzkiego, samorządowcami i przedstawicielami spółek kolejowych na temat infrastruktury kolejowej w regionie. Spotkanie odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. (PAP)

pin/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lublin
8°C
wschód słońca: 07:01
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Filharmonia Lubelska, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Serce, Lublin, ul. Kapucyńska 1-3
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 20:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 18:00
miejsce
Lubelski Dom Technika NOT, Lublin,...
wstęp biletowany