10 wrzesień 2022

Prawie 600 ciężarówek zostało odprawionych w nocy na przejściu w Dorohusku

zdjęcie: Prawie 600 ciężarówek zostało odprawionych w nocy na przejściu w Dorohusku / fot. PAP
fot. PAP
Prawie 600 ciężarówek w obu kierunkach zostało odprawionych w ciągu nocnej zmiany na polsko-ukraińskim przejściu w Dorohusku - wynika z danych Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Obecnie po ukraińskiej stronie na wjazd do Polski czeka 2,7 tys. pojazdów, tj. 109 godzin oczekiwania.
REKLAMA

Protest przewoźników blokujących drogę na polsko-ukraińskim przejściu w Dorohusku zawieszony został w piątek wieczorem w wyniku porozumienia, które zawarł z kierowcami wojewoda lubelski Lech Sprawka. Tym samym ruch samochodów ciężarowych odbywa się normalnie.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował PAP, że w sobotę na przejściu w Dorohusku po ukraińskiej stronie znajduje się w kolejce 2,7 tys. pojazdów, co oznacza 109 godzin oczekiwania. Podczas nocnej zmiany na wjeździe do Polski odprawiono 279 samochodów.

„Natomiast na kierunku wywozowym z Polski stoi ok. 800 ciężarówek, tj. 36 godzin oczekiwania. W ciągu ostatniej zmiany odprawiono 313 ciężarówek na wyjeździe z Polski” – przekazał Deruś.

Natomiast po polskiej stronie przejścia w Hrebennem oczekuje obecnie około 650 ciężarówek tj. 45 godzin, natomiast po ukraińskiej znajduje się 700 pojazdów, co oznacza 60 godzin oczekiwania. W ciągu nocnej zmiany w obu kierunkach odprawiono 314 tirów.

Od piątku na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Zosinie odbywają się także odprawy pustych samochodów ciężarowych w kierunku przywozowym z Ukrainy do Polski. Rzecznik podał, że obecnie na wjazd do Polski oczekuje 30 pojazdów ciężarowych, co oznacza 3 godziny oczekiwania. W ciągu nocnej zmiany odprawiono 100 tirów. Z kolei na wywóz z Polski w Zosinie oczekuje 50 pojazdów, tj. 5 godzin. W nocy na kierunku wyjazdowym odprawiono 75 pojazdów.

Od poniedziałku przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Dorohusku trwał protest przewoźników, którzy ciężarówkami blokowali drogę w obu kierunkach. Protestujący postulowali m.in. o przywrócenie pasa dla tirów powracających z Ukrainy do Polski "na pusto" oraz wprowadzenie 24-godzinnej odprawy fitosanitarnej i weterynaryjnej.

Wojewoda lubelski zadeklarował kontynuowanie działań w zakresie m.in. monitorowania funkcjonowania przejścia granicznego w Zosinie, na którym od piątku odprawiane są puste samochody ciężarowe. Zadeklarował także kontynuowanie intensywnych działań w celu zwiększenia przepustowości przejścia w Dorohusku. „Wszystkie służby i inspekcje pracują już w reżimie 24 godzin na dobę, przez siedem dni w tygodniu. W tym służby i inspekcje weterynaryjne, sanitarne, fitosanitarne oraz jakości produktów spożywczych” - podał Lech Sprawka. (PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lublin
12.4°C
wschód słońca: 06:25
zachód słońca: 18:15
Koronawirus
lubelskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2022-09-28 19:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-29 19:30
miejsce
Hala Globus, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-01 19:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 18:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany