PKP Intercity podpisało kontrakt na projekt rozbudowy bocznicy kolejowej
Zespół prasowy PKP Intercity poinformował w poniedziałek, że spółka podpisała umowę na wykonanie kompletnej wielobranżowej dokumentacji projektowej związanej z przebudową i rozbudową bocznicy kolejowej w okolicy dworca Lublin Główny, między ul. Krochmalną i ul. Nowy Świat. Wartość kontraktu wynosi ponad 2,2 mln zł brutto. Wykonawca - konsorcjum firm Infrares Sp. z o.o. z Warszawy oraz BDK Sp. z o.o. z Lublina - będzie miał 12 miesięcy na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej, która umożliwi ogłoszenie przetargu na roboty budowlane.
Jak podano, w ramach inwestycji przebudowany zostanie układ torowy, powstanie m.in. hala utrzymania z zapleczem administracyjno-warsztatowym, posterunek rewidencki, drogi technologiczne oraz sieć trakcyjna. Zaplanowano modernizację oświetlenia, punktów grzania 3kV czy instalacji sanitarnej, renowację zaplecza techniczno-magazynowe i socjalnego.
Wiceprezes PKP Intercity Tomasz Gontarz, cytowany w komunikacie prasowym, podał, że rozbudowa stacji postojowej "zoptymalizuje proces technologiczny oraz skróci czas obsługi utrzymaniowej naszego taboru". "Inwestycja będzie też ważna dla społeczności lokalnej – zarówno podczas przebudowy, jak i po jej zakończeniu na bocznicy zwiększy się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Nasza spółka, po sfinalizowaniu wszystkich prac, planuje zwiększyć zatrudnienie z 250 osób do 400" – napisał.
Zespół prasowy spółki uzupełnił, że w przyszłości pracę w przebudowanej stacji będzie mogła znaleźć część absolwentów Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie. W ubiegłym roku przewoźnik podpisał z placówką umowę o współpracy m.in. w obszarze praktyk i zajęć teoretycznych. Natomiast w tym roku - podano - spółka podpisała porozumienie z Politechniką Lubelską w sprawie współpracy badawczo-rozwojowej.
W październiku 2023 r. przewoźnik ogłosił postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy i przebudowy bocznicy wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w trakcie budowy. W listopadzie ub.r. zostały otwarte oferty złożone przez pięć podmiotów, spośród których najniższą kwotę zaproponowało konsorcjum Infrares i BDK.
PKP Intercity zapowiedziała zainwestowanie w przyjazne środowisku stacje postojowe i zaplecza techniczne 2,6 mld zł do 2030 r. Do tego czasu spółka ma dysponować 20 stacjami postojowymi i bocznicami kolejowymi oraz 32 punktami do przygotowania pociągów.
PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, a także umożliwia podróżowanie po Europie. (PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ mmu/