Łódź: kilkadziesiąt osób ukaranych za brak maseczki

Kilkadziesiąt osób dostało w sobotę w Łodzi mandaty i pouczenia za nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa. Skierowano też trzy wnioski do sądu. Policja przypomina, że nakaz noszenia maseczki nadal obowiązuje m.in. w sklepach i środkach komunikacji zbiorowej.
REKLAMA

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi kontrolowali w weekend m.in. targowiska i galerie handlowe. Szczególną uwagę zwrócili także na ulicę Piotrkowską - słoneczna pogoda i otwarcie ogródków gastronomicznych sprawiły, że wczoraj łódzkim deptakiem przemieszczały się tłumy ludzi.

"Tylko w sobotę na terenie Łodzi, w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach, gdzie jest to nadal nakazane, policjanci pouczyli 16 osób i ukarali mandatem kolejne 28. W trzech przypadkach zostaną skierowane wnioski do sądu. Nie ryzykujmy życia i zdrowia - w tym samym dniu na Covid-19 zmarło w naszym województwie 20 osób a 242 zostały zarażone" - poinformowała PAP rzeczniczka wojewódzkiej komendy policji w Łodzi Joanna Kącka.

Kącka przypomniała, że zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na powietrzu, jednak bez zmian pozostaje nakaz zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

Także zewnętrzna działalność gastronomiczna dozwolona została pod pewnymi warunkami, których należy przestrzegać. W ogródkach zachowany musi być dystans co najmniej 1,5 m między stolikami, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m.

Dozwolona została działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu, z zachowaniem reżimu sanitarnego, a także aktywność sportowa na świeżym powietrzu z udziałem maksymalnie 25 proc. publiczności.

"Stopniowo zmianie i złagodzeniu ulegają obostrzenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się Covid-19. Jednak nie oznacza to, że już możemy zapominać o obowiązujących przepisach i je lekceważyć. Służby odpowiedzialne za przeciwdziałanie epidemii koronawirusa i kontrolowanie przestrzegania wprowadzonych zasad, interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby" - dodała Kącka. (PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
lubelskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2021-08-19 20:00
miejsce
Parafia Ewangelicko-Augsburska...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-16 20:00
miejsce
Parafia Ewangelicko-Augsburska...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-08 19:00
miejsce
Centrum Kongresowe UP, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-21 19:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany