9 listopad 2022

Prawdopodobnie wszystkie gminy w regionie wejdą do systemu sprzedaży węgla

zdjęcie: Prawdopodobnie wszystkie gminy w regionie wejdą do systemu sprzedaży węgla / fot. PAP
fot. PAP
Wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował w środę, że prawdopodobnie wszystkie gminy w regionie wejdą do systemu preferencyjnej sprzedaży węgla; jako wyjątek wskazał 22 gminy, których udziału jeszcze nie udało się zweryfikować.
REKLAMA

Wojewoda podczas konferencji prasowej w środę powiedział, że prawdopodobnie wszystkie gminy w województwie lubelskim wejdą do systemu preferencyjnej sprzedaży węgla w formie bezpośredniej lub pośredniej. "Nie ma w tej chwili sygnału z żadnej gminy, która by powiedziała, że definitywnie nie wchodzi do tego programu" - zastrzegł Sprawka.

Jak dodał, urząd wojewódzki pozostaje w kontakcie z 22 gminami (spośród 213 gmin i czterech miast na prawach powiatu), których udziału w programie jeszcze nie udało się zweryfikować.

Wojewoda wskazał, że w regionie jest siedem gmin, które nie wchodzą bezpośrednio do systemu preferencyjnej sprzedaży węgla i mają siedem dni na powierzenie tego zadania podmiotom zewnętrznym. Będą to głównie - podał Sprawka – komercyjne składy węgla. "Nie są to gminy, które odżegnały się od potrzeby zabezpieczenia swoich mieszkańców. One już się porozumiały z podmiotami zewnętrznymi, że te podmioty wejdą w ich rolę" - wyjaśnił.

Sekretarz Miasta Lublin Andrzej Wojewódzki podczas konferencji w ratuszu poinformował, że od 9 listopada mieszkańcy miasta mogą składać wnioski o zakup węgla na preferencyjnych zasadach. Wniosek można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta lub otrzymać w formie papierowej w Biurach Obsługi Mieszkańców, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i w jego filiach. Wypełnione dokumenty należy składać w BOM, MOPR lub drogą elektroniczną.

Dyrektorka Biura Obsługi Mieszkańców (BOM) Monika Artymiak podała, że w środę do BOM wpłynęło pierwszych kilkadziesiąt wniosków o zakup węgla na zasadach preferencyjnych, natomiast dużo telefonów od mieszkańców w tej sprawie urzędnicy przyjęli we wtorek.

Wojewódzki przewiduje, że sprzedaż węgla mieszkańcom Lublina w trzech składach węgla na terenie miasta ruszy po 15 listopada, ale termin uzależnił od podpisania umowy z Polską Grupą Górniczą, która dystrybuuje węgiel do poszczególnych samorządów. Następnie planuje podpisanie umów ze składami węgla. "W tej chwili rozmawiamy i negocjujemy warunki sprzedaży ze składami" - powiedział.

Mówiąc o cenie surowca stwierdził, że będzie to nie więcej niż 2 tys. zł brutto za tonę, ale jej ostateczna wysokość zależy od dystrybutora pierwotnego i kosztów transportu węgla do składów.

"Szacujemy, że w naszym mieście osób uprawnionych do zakupu węgla na zasadach preferencyjnych jest ok. 8-8,5 tys." - powiedział sekretarz. Stwierdził, że część mieszkańców już wcześniej nabyła węgiel, dlatego spodziewa się zainteresowania na poziomie 5-5,5 tys. osób, które mogą wnioskować o zakup ok. 15-17 tys. ton opału.

UM Lublin poinformował, że do zakupu węgla na zasadach preferencyjnych uprawnione są osoby fizyczne w gospodarstwie domowym, których wniosek o dodatek węglowy został pozytywnie rozpatrzony lub które spełniają warunki do otrzymania tego dodatku, tj. gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest urządzenie grzewcze na paliwo stałe (kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy) wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Jak przypomniano, mieszkańcy będą mogli zakupić węgiel w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł brutto za tonę, przy czym na jedno gospodarstwo domowe przewidziano maksymalnie trzy tony tego paliwa w cenie preferencyjnej, w tym 1,5 tony do końca br. i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. (PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lublin
-0.3°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:25
Koronawirus
lubelskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2022-12-01 08:30
miejsce
ACK Chatka Żaka, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-01 19:00
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-02 17:30
miejsce
Centrum Spotkania Kultur, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-02 19:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany