11 grudzień 2023

Radni województwa przyjęli stanowisko w sprawie reparacji od Niemiec

zdjęcie: Radni województwa przyjęli stanowisko w sprawie reparacji od Niemiec / pixabay/3485116
Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego przyjęli w poniedziałek stanowisko w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji. „Za” było 18 radnych, a 14 nie wzięło udziału w głosowaniu.
REKLAMA

Stanowisko w sprawie reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej na terenie województwa lubelskiego przedstawił na poniedziałkowej sesji członek zarządu województwa lubelskiego Bartłomiej Bałaban.

Nawiązał do opublikowanego w 1947 roku „Sprawozdania w przedmiocie strat i szkód wojennych Polski w latach 1939-1945” opracowanego przez Biuro Odszkodowań Wojennych. „Województwo lubelskie miało w skali całego kraju udział 3,2 proc. strat rzeczowych. Wówczas oszacowano je na około 17 miliardów ówczesnych dolarów, czyli na około 80 miliardów zł. Należy podkreślić, że były to tylko straty rzeczowe (materialne)” – podał Bałaban.

Przypomniał, że władze okupacyjne podczas II wojny światowej zbudowały na terenie Lubelszczyzny trzy spośród sześciu położonych na terenie Polski obozów zagłady; na Majdanku koło Lublina oraz w Bełżcu i Sobiborze Niemcy wymordowali ponad pół miliona osób. „Według końcowego raportu władz niemieckich wartość zysku z przeprowadzonej Akcji Reinhardt wyniosła 179 milionów marek po odliczeniu kosztów operacji wynoszących 12 milionów marek” – podano w stanowisku.

Zwrócono uwagę, że województwo lubelskie było też terenem, z którego Niemcy przymusowo wysiedlali rdzenną ludność polską, w celu udostępnienia miejsca osadniczego na terenie Zamojszczyzny dla ludności etnicznie niemieckiej z innych krajów Europy. „Wśród wysiedlonych ponad 100 tysięcy Polaków było ponad 30 tysięcy dzieci, które historia zapamiętała jako +Dzieci Zamojszczyzny+. Szacuje się, ze około kilkanaście tysięcy z tych dzieci wywieziono do Niemiec i przeznaczono do germanizacji. Pozostałe zostały zabite m.in. w obozach zagłady. Po wojnie do Polski powróciło jedynie około 800 dzieci” – wyjaśnił Bałaban.

Przewodniczący klubu KO Adam Wasilewski zaznaczył, że nikt nie neguje strat, jakie poniósł polski naród w czasie okupacji niemieckiej. „Moim zdaniem i zdaniem moich kolegów przedstawione stanowisko ma charakter propagandowy; jest działaniem politycznym na rzecz wzmożenia, zaostrzenia walki politycznej, międzypartyjnej w naszym kraju, a do tego klub Platformy Obywatelskiej ręki nie przyłoży, w związku z tym my wyłączymy się od głosowania nad tym stanowiskiem” – mówił Wasilewski.

Za przyjęciem stanowiska w sprawie reparacji wojennych od Niemiec zagłosowało 18 radnych, a 14 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Na początku sierpnia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk skierował apel do samorządów o wsparcie dla działań rządu w ubieganiu się o odszkodowania wyrządzone przez niemiecką agresję i okupację w latach 1939-1945.

Z raportu na stronie internetowej instytutstratwojennych.pl wynika, że ogółem 5 mln 200 tys. obywateli państwa polskiego zginęło w czasie II wojny światowej w wyniku wyłącznie działalności państwa niemieckiego i jego organów. 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł – to wycena strat wojennych Polski poniesionych w wyniku niemieckiej agresji.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lublin
14.5°C
wschód słońca: 04:32
zachód słońca: 20:20
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2024-05-19 16:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 19:00
miejsce
Pub JUST CRAFTED, Lublin, ul. Cicha 2
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 19:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 19:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany