Postojowe płyną do mieszkańców regionu

fot. nadesłane
Ponad 7,6 mln złotych w postaci świadczeń postojowych trafiło dzisiaj na konta przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne w województwie lubelskim. Przelewy dostało dziś prawie 3,9 tys. mieszkańców regionu.
Koronawirus
lubelskie
814
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenia postojowe od kwietnia. W tym czasie w województwie lubelskim zrealizował w sumie ponad 31 tysięcy wypłat na kwotę 61,8 mln złotych. W skali całej Polski instytucja wypłaciła przeszło 720 tys. postojowych na kwotę ponad 1,4 miliarda złotych. W większości przypadków świadczenie wynosi 2080 zł. Jest nieoskładkowane i nieopodatkowane.


Dla kogo postojowe?

Postojowe przysługuje osobom, które w związku epidemią Covid-19 mają przestój w wykonywaniu umowy cywilnoprawnej lub działalności gospodarczej. Jest kilka warunków. Działalność lub umowa musiała rozpocząć się przed 1 kwietnia. Osoba ubiegająca się o postojowe nie może mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych i musi legalnie mieszkać w Polsce. W przypadku osób wykonujących umowy cywilnoprawne (np. o dzieło, zlecenie) przychód w miesiącu sprzed złożenia wniosku nie mógł przekraczać 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (czyli 15 595,74 zł dla wniosków złożonych w maju). A przedsiębiorca powinien doświadczyć spadku przychodu o co najmniej 15 procent albo mieć zawieszoną działalność po 31 stycznia 2020 roku. Postojowe może też otrzymać przedsiębiorca, który rozlicza się na karcie podatkowej i jest zwolniony z podatku VAT.


Kolejna wypłata

Osoby, które otrzymały pierwsze postojowe, mogą składać wnioski o wypłatę kolejnego. Przysługuje pod warunkiem, że sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. Postojowe można otrzymać w sumie do trzech razy.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
lubelskie
814
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2020-09-11 18:00
miejsce
Centrum Kongresowe UP, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-11 21:00
miejsce
Centrum Kongresowe UP, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 16:00
miejsce
Centrum Kongresowe UP, Lublin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 17:00
miejsce
Targi Lublin SA, Lublin, ul....
wstęp biletowany