Rozpoczyna się nabór wniosków na szkolne budżety obywatelskie
Konkurs pod nazwą „Rozwój partycypacji uczniowskiej w Lublinie: Szkolne Budżety Obywatelskie” organizowany jest w Lublinie po raz piąty. Mogą w nim uczestniczyć szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, bursy, ośrodki szkolno-wychowawcze oraz inne placówki edukacyjne z Lublina, w tym młodzieżowe domy kultury.
Kamila Kniaziowska-Szczerba z Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin poinformowała we wtorek PAP, że rozpoczął się nabór wniosków od szkół i placówek edukacyjnych, które chcą organizować u siebie szkolne budżety obywatelskie. Nabór potrwa do 28 kwietnia. „Te złożone wnioski będą oceniane przez komisję, która wybierze te szkoły i placówki, które będą mogły u siebie zrealizować budżety według własnych regulaminów” – dodała.
Każda z wybranych placówek otrzyma 5 tys. zł. „Pula pieniędzy z budżetu miasta przeznaczona na ten cel pozwala, aby w tegorocznej edycji wzięło udział 23 szkoły” – powiedziała Kniaziowska-Szczerba.
Szkoły wybrane w konkursie otrzymają też wsparcie merytoryczne i organizacyjne na specjalnie zorganizowanych szkoleniach. „Uczymy przeprowadzania kolejnych etapów budżetu obywatelskiego, ale pozostawiamy szkołom samodzielność w realizacji” – zaznaczyła urzędniczka.
W szkołach powoływane są szkolne zespoły robocze, które piszą regulaminy, są zgłaszane pomysły i projekty do szkolnego budżetu obywatelskiego, a potem przeprowadzane głosowania lub inne procedury wyboru projektów, które mają być zrealizowane.
Wyniki 5. edycji konkursu będą ogłoszone w maju, a organizacja szkolnych budżetów obywatelskich – w przyszłym roku szkolnym. W konkursie rozstrzygniętym w ubiegłym roku 24 szkoły otrzymały po 4 tys. zł i zrealizują w sumie 44 projekty.
Jak dodała Kniaziowska-Szczerba, w każdej kolejnej edycji konkursu pojawiają się nowe szkoły, a niektóre z nich organizują już szkolne budżety obywatelskie w oparciu o własne środki i pozyskiwane z innych źródeł np. z organizowanych kiermaszy, odpisów 1,5 proc. podatku czy z funduszy Rady Rodziców.
Większość pomysłów zgłaszanych w szkolnych budżetach obywatelskich dotyczy zmian w przestrzeni szkoły. „Najpopularniejsze projekty są związane z przyjaznymi, kolorowymi kącikami do spędzania czasu wolnego czy odpoczynku w szkołach. Kupują tam np. kolorowe meble, pufy, fototapety, ale też piłkarzyki czy gry planszowe. W wielu przypadkach uczniowie robią wszystko sami – chodzą po klasach, promują, tworzą plakaty, a nawet robią zakupy. Zwracają się o pomoc do nauczycieli, gdy mają jakieś wątpliwości czy trudności” – dodała urzędniczka.
Do tej pory szkolne budżety obywatelskie zorganizowano w blisko 80 placówkach edukacyjnych w Lublinie. Dzięki nim urządzono w szkołach m.in. strefy relaksu, nowoczesne kąciki gastronomiczne, miejsca do gier, „ściany roślin”, ale też zakupiono szafki dla uczniów, sprzęt audiowizualny czy meble.(PAP)
ren/ drag/
