28 luty 2024

Lublin wśród pierwszych miast w Polsce z polityką młodzieżową

fot. UM Lublin / Uczestnicy konferencji prasowej poświęconej polityce młodzieżowej Lublina
Dokument uzupełnia realizowaną Strategię Lublin 2030 i symbolicznie zamyka 2023 rok, w którym Miasto nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży
REKLAMA

Sześć fundamentalnych zasad inicjatyw dla młodych oraz pięć kierunków rozwoju miasta zawarto w pierwszej polityce młodzieżowej Lublina. Dokument uzupełnia realizowaną Strategię Lublin 2030 i symbolicznie zamyka 2023 rok, w którym Miasto nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Jego projekt trafi pod obrady na jutrzejszej (29 lutego) sesji Rady Miasta.

– Przyjęcie dokumentu polityki młodzieżowej to ważny dzień dla naszego miasta. Europejska Stolica Młodzieży 2023 pokazała nam, jak ogromny potencjał mają młodzi ludzie. Włączając ich w proces współdecydowania oraz tworząc odpowiednie warunki do rozwoju, możemy zapewnić dobrą i spokojną przyszłość naszemu miastu. Tworząc politykę młodzieżową odpowiadamy na najpilniejsze potrzeby i wyzwania, jakie stoją przed światem młodych. Oferujemy narzędzia zaangażowania w życie społeczne, obywatelskie i rozwijamy bezpieczną wspólnotę opartą o zasadę solidaryzmu społecznego. Umacniamy tym samym pozycję Lublina, jako lidera działań młodzieżowych – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Dokument „Miasto Młodych. Polityka młodzieżowa Lublina” określa kluczowe wartości i postawy w kontekście pracy z młodzieżą. Stanowi również wytyczne dla wszystkich podmiotów współpracujących z młodymi i na ich rzecz. Ma charakter parasolowy i jest gwarancją spójności wszystkich działań na rzecz młodzieży, planowanych przez Miasto Lublin oraz jego jednostki, w perspektywie do 2030 roku. Odbiorcami polityki młodzieżowej Lublina są osoby młode, w wieku od 13 do 26 roku życia, które uczą się, pracują, mieszkają w Lublinie oraz realizują tu swoje pasje i spędzają czas wolny.

– Dokument polityki młodzieżowej jest istotnym wkładem w rozwój Lublina, jako miasta przyjaznego młodzieży, stanowiąc drogowskaz na najbliższe lata. Prace nad nim rozpoczęliśmy nie tylko z uwagi na zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, ale także by wzmacniać wizerunek i działania Lublina, jako miasta młodych i miejsca rozwoju kolejnych pokoleń. To budujące, że dołączamy do grona ośrodków, które wdrażają politykę młodzieżową. W ten sposób dbamy nie tylko o młodych ludzi, ale także o osoby pracujące z młodzieżą – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Wśród sześciu zasad, które stanowią fundament wszystkich inicjatyw miasta skierowanych do młodych ludzi, polityka młodzieżowa Lublina uwzględnia zasadę: różnorodności, podmiotowości, otwartości, równości, wspólnotowości oraz bezpieczeństwa. W odpowiedzi na potrzeby młodych ludzi i osób pracujących z młodzieżą, dokument precyzuje także pięć kierunków, w których miasto powinno podążać. Ich ułożenie wskazuje najważniejsze tematy dla młodzieży tu i teraz, a także u progu zmian i wejścia w kolejny etap życia. Wśród nich znajdują się:

  • Młodzi ze spokojną teraźniejszością: dobrostan, zdrowie publiczne, bezpieczeństwo, klimat, transport publiczny i dostępność;
  • Dobre wejście w dorosłość: rynek pracy, mieszkalnictwo, rodzina, uczelnie, edukacja;
  • Zaangażowana przyszłość: partycypacja, edukacja obywatelska i samorządowa, wolontariat, rozwój talentów, sport i kultura;
  • Młodzież działa lokalnie: miejsca dla młodych, dzielnice, integracja międzypokoleniowa, międzykulturowość i współpraca regionalna;
  • Osoby pracujące z młodzieżą: pracownicy młodzieżowi, sieci współpracy i organizacje pozarządowe.

Do najważniejszych tematów, jakie wybrzmiały podczas prac badawczych i konsultacji społecznych na etapie tworzenia dokumentu, należą zagadnienia związane z dobrostanem i profilaktyką zdrowotną, włączający i ekologiczny transport publiczny, jakość i efektywność edukacji, dostępność oraz innowacyjny, zrównoważony rynek pracy.

Lublin jako pierwsze miasto w Polsce otrzymał zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Realizując zobowiązania wynikające z aplikacji finalnej o tytuł ESM 2023 a także dostrzegając potrzebę kontynuacji działań z młodzieżą i na jej rzecz, Miasto opracowało w procesie partycypacyjnym dokument „Miasto Młodych. Polityka młodzieżowa Lublina”.

Prace nad polityką młodzieżową trwały od marca do listopada 2023 r. we współpracy z Fundacją Pole Dialogu, Fundacją Stocznia i Lubelską Grupą Badawczą. Fundamentem opracowywania dokumentu była jak najszersza partycypacja samej młodzieży oraz osób pracujących z nią lub na jej rzecz. W ramach konsultacji społecznych odbyły się trzy otwarte spotkania, na mieszkanki i mieszkańców czekały też dwa mobilne punkty konsultacyjne oraz możliwość przesyłania uwagi i opinii w formie pisemnej, audio i video. Łącznie wpłynęło ich 278.

 
Źródło: UM Lublin
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lublin
14.4°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2024-05-21 19:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-24 19:00
miejsce
Collegium Maius Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 16:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 20:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany