3 sierpień 2015

Jak można uświetnić uroczystość pogrzebową?

zdjęcie: Jak można uświetnić uroczystość pogrzebową? / fot. pixabay / rev_neil
Uroczystości pogrzebowe są ostatnim pożegnaniem członka rodziny i przyjaciela. Dlatego najbliżsi starają się o odpowiednią ich oprawę. Temu celowi służą głównie właściwy repertuar muzyczny, wiązanki i wieńce.
Repertuar muzyczny wybierany na pogrzeb jest bardzo urozmaicony. Jego wybór podyktowany jest zwykle upodobaniami rodziny, a także zmarłej osoby, co nadaje uroczystości zindywidualizowany charakter. 

Oprawa muzyczna ceremonii pożegnania 

Zakłady pogrzebowe, mając na uwadze stan pogrążonej w żałobie rodziny, oferują nie tylko pomoc w załatwieniu spraw związanych z uzyskaniem aktu zgonu i zasiłku pogrzebowego, ale również pełną organizację pogrzebu. Możemy więc liczyć na to, że zajmą się umieszczeniem nekrologów w prasie, klepsydrami, wiązankami, wieńcami, a także odpowiednim przygotowaniem i tanatokosmetyką ciała żegnanej osoby. Oprócz tego warto pomyśleć o oprawie całej uroczystości. Chodzi tu między innymi o oprawę muzyczną. Zwykle uroczystość uświetniają utwory muzyki klasycznej w wykonaniu śpiewaczki lub śpiewaka przy akompaniamencie skrzypiec, ewentualnie z towarzyszeniem organów i wiolonczeli. Równie często usłyszeć możemy utwory instrumentalne wykonywane na skrzypcach lub trąbce. Tradycyjny repertuar funeralny obejmuje między innymi takie utwory jak:

– „Arię na strunie G” Jana Sebastiana Bacha z suity orkiestrowej D-dur,
– „Marsz Żałobny” Fryderyka Chopina,
– „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta,
– „Sonatę Księżycową” Ludwika van Beethovena,
– „Ave Maria” Giulio Cacciniego. 

Również muzyka współczesna oferuje utwory dostosowane do charakteru ceremonii pogrzebowej, chociażby takie jak:
– wokaliza z filmu „Dziewiąte wrota”,
– „Candle In The Wind” Eltona Johna,
– „Tears In Heaven” Erica Claptona,
– „Angels” Robbiego Williamsa, 

Wieńce i wiązanki pogrzebowe 

Tradycyjny pogrzeb trudno sobie wyobrazić bez kwiatów. Rodzaj kompozycji uzależniony jest przede wszystkim od relacji łączącej uczestników pogrzebu ze zmarłym. Rodzina i najbliżsi przyjaciele składają zwykle okazałe wieńce, znajomi lub sąsiedzi — wiązanki. Wybór kwiatów odpowiednich na pogrzeb jest ogromny; najczęściej wykorzystywane są róże, goździki, chryzantemy i kalie. Różnorodne są również kompozycje. Oprócz tradycyjnych wieńców lub wiązanek dekoracją trumny może być tzw. pająk — bukiet z uformowanymi girlandami z kwiatów opadającymi na boki trumny. Urnę z kolei można ozdobić wiankiem. Warto pamiętać, że pomoc w wyborze odpowiedniej kompozycji może zaoferować zakład pogrzebowy organizujący uroczystość, np. „HADES” z Lublina

Konsolacja

W dobrym tonie jest również przygotowanie konsolacji (z łac. consolatio — pocieszenie), zwanej też stypą. Jest to rodzaj przyjęcia organizowanego po pogrzebie dla uczestników uroczystości. Zwyczaj ten kultywowany jest od setek, a nawet tysięcy lat w różnych kręgach kulturowych. Stypa ma znaczenie nie tylko materialne, ale i symboliczne. Jest sposobem okazania gościnności rodziny zmarłego wobec uczestników pogrzebu, a także ma na celu wspominanie odchodzącej osoby. Wspólna uczta w gronie najbliższych jest też formą pocieszenia po stracie. Poczęstunek może być zorganizowany w domu, restauracji lub wynajętej na ten cel sali.

Repertuar muzyczny uroczystości oraz wieńce i wiązanki powinny być dostosowane do gustu i upodobań żegnanej osoby. W ten sposób nadamy ostatniemu pożegnaniu bardzo osobisty charakter i oddamy zmarłemu należyty hołd.

materiały partnera
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lublin
5.7°C
wschód słońca: 05:14
zachód słońca: 19:41
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lublinie

kiedy
2024-04-24 18:00
miejsce
Hotel Focus Centrum Konferencyjne,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-24 19:00
miejsce
Fabryka Kultury Zgrzyt, Lublin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-25 20:00
miejsce
Pub JUST CRAFTED, Lublin, ul. Cicha 2
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-26 17:00
miejsce
Centrum Kongresowe Uniwersytetu...
wstęp biletowany